Profile bak

IoX Digital - İnovasyon Bülteni #25 - MVP - Minimum Viable Product

Revue
 
Bir İnovasyon Stüdyosu olarak son projelerimizde şirketler için Minimum Viable Product yani MVP üretm
 

IoX Digital - İnovasyon Bülteni

20 Kasım · Konu #25 · Tarayıcıda görüntüle
Türkiye'den ve Dünya'dan inovatif örnekleri bulabileceğiniz e-mail bülteni. Paylaşarak destek olun. http://www.ioxdigital.com

Bir İnovasyon Stüdyosu olarak son projelerimizde şirketler için Minimum Viable Product yani MVP üretmeye odaklandık. Bu yönde çalışmalar yaparken deneyimlerimizi ve kaynakları sizlerle paylaşmak istedik. Bu sayımızda odağımız MVP. Bültende MVP Nedir? Neden ve Nasıl Yapılır? sorularını cevaplamaya çalışacağız.

Klasik kaykay görseli ile başlayalım MVP anlatmaya...
Klasik kaykay görseli ile başlayalım MVP anlatmaya...
MVP Nedir?
Minumum Viable Product olarak bilinen MVP, yapacağımız ana ürünün hızlıca hedef kitlesinden feedback alabilmek ve ürüne pazarda bir ihtiyaç olup olmadığını anlamak için minimum efor ve fonksiyon setiyle ürünün hayata geçirildiği halidir. Ürünün odaklandığı alanda hedef kitlesine değer sunabilen en ufak yapıdır.
Kaykay'ı da MVP anlatılırken kullanılan klasik görsel nedeniyle ekliyoruz, o klasik görsel de hayatımıza girsin:
Hızlıca ana değeri yaratıp üzerine ekleyerek ilerleyelim...
Hızlıca ana değeri yaratıp üzerine ekleyerek ilerleyelim...
Neden Yaparız?
Peki neden yaparız? MVP üretmek, yerin ürün geliştirme sürecinde önemli bir rol oynar. MVP ile;
Gelecek adına kararlar almanızı daha kolaylaştırır,
Ürünün early adopter hedef kitlesini bulmayı sağlar,
Geliştirme maliyetini azaltır,
Hipotezleri test etmenizi kolaylaştırır,
Erken aşamada bir pivot olanağı sağlar,
Ürüne yatırım almanızı kolaylaştırır,
Ürün için kullanacağınız teknolojileri test etmenizi sağlar.
Steve Blank: “Bir MVP ucuz bir ürün değildir, akıllı bir öğrenim şeklidir.”
Steve Blank An MVP is not a Cheaper Product, It’s about Smart Learning
Product Market Fit
Ürün ile pazar ilişkisi...
Ürün ile pazar ilişkisi...
Kimse, kimsenin satın almayacağı satın almak istemeyeceği ürün yapmak istemez. Bazen bazı ürün hipotezlerimiz, pazarın hazır olmamasından, ürünün aslında bir ihtiyaç olmamasından vs. gibi bir sürü sebepten hatalı olabilir.
MVP’nin temel amacı “Product Market Fit”i yakalamaktır. Nedir bu Product Market Fit?
Öncelikle ürününüzün satış modeline göre müşterinin en güçlü motivasyonunun göstergesi olan satış, abonelik veya üyelik gibi rakamlardır. Burada ölçtüğümüz şey MVP’nizi gören önemli bir kısmı early adopter olan kullanıcıların o temel faydaya ulaşma istekleridir. Örneğin Instagram’ın 6 haftada 100.000 üyesi olmuş ve yaklaşık 18 ay içinde Facebook tarafından 1 Milyar Dolar’a satın alınmıştır. 
Sonrasında ise bu motivasyonun devam edip etmediğini ölçmek hayatidir. Bazen bazı ürünleri değer önermesi ile alır, onun çok önemli bir boşluğu dolduracağını düşünür ama belirli bir süre geçtiğinde hiç ihtiyacımız olmadığını fark ederiz. 
Ürettiğimiz ürünün de bu sorunu yaşamaması için müşteriye dönüşen kişilerin memnuniyetlerini ölçmeli, ürünü tekrar tekrar kullanma istatistiklerini takip etmeli ve feedback kanallarını olabildiğince açık tutmalıyız.
Paul Graham: “İnsanların istediği şeyler üretin”
Make something people want - Sam Altman - YouTube
İnsanların ürünü tekrar tekrar kullandıkları veya haftalar geçtikçe kullanmaya devam ettiklerini takip etmenin de farklı yolları var. Aşağıdaki yazı buna güzel bir örnek olabilir:
Mixpanel’in haftalık retention raporu
Mixpanel’in haftalık retention raporu
Quantifying YC’s “Make something people want” – Hacker Noon
Teknoloji Adaptasyon Yaşam Döngüsü
Bltende bir çok yerde bahsettiğimiz bir tanım var: Early Adapter. Bu tanımı biraz daha geniş inceleyelim ve teknoloji adaptasyon yaşam döngüsünden bahsedelim. Bu döngü bize her teknolojinin yayılması sırasında farklı hedef kitlelere odaklansa da yayılım sürecinde benzer bir akışın olduğu söyler. Teknolojiyi deneme konusunda oldukça yenilikçi ilk 2 grup ürünü kullanır ve yayılımında öncülük eder. Ürün, “The Chasm” adını verdiğimiz bölüme gelene kadar kullanıcılarına bir değer üretirse ve yayılım devam ederse ürün “patlıyor” ve genele yayılıyor.
Döngüdeki kullanıcı grupları ve açıklamaları şöyle:
1. Innovators – Ürünü ilk deneyenler, en meraklı ve risk alan kişiler, Iphone ilk çıktığında gidip sıraya girip alanlar…
2. Early adopters – İlk gruba benzer şekilde yenilik severler, yenilikleri kaynağından takip edenler ve denemekten çekinmeyenler…
3. Early majority – Temkinli olmasına rağmen yine de yeniliğe açık ve ilk 2 grubun ürünü kullandığını görüp satın almak isteyenler…
4. Late majority – Daha muhafazakar, yeniliğe kapalı ve etraftaki herkes kullanmaya başlayınca bir ürünü kullanmayı isteyenler..
5. Laggards – En kapalı ve muhafazakar gruplar, hala akıllı telefon kullanmaya direnenler…
Örnek Bir MVP Çalışması
Biraz da matematiksel hale getirelim olayı. 
Aklımıza harika bir ürün fikri geldi ve 4 kişilik ekiple 6-8 aylık bir çalışmayla bu ürünü yaklaşık 150.000 TL’lik bir yatırımla çıkarabiliyoruz. (Not: Girişimciler olarak biz maaş almıyoruz diye düşünmeyin lütfen, Opportunity Cost adını verdiğimiz bir kavram var) Bu ürün için delicesine çalışıp, bol bol fonksiyon, teknoloji ve tasarım kavgası verip pazara çıkıp reaksiyonları alabiliriz.
MVP metodu ise yukarıdaki yöntemin yerine tasarım, yazılım ve fonksiyonlarda olabildiğince minimal giderek 1 ay içinde 25.000 TL’lik bir yatırımla çalışır bir çekirdek üretmeyi tavsiye eder. 4-6 haftada hemen üretir, yorum alır ve ürünü geliştirerek yolu devam edersiniz.
"Unicorn" Şirketlerin MVP'leri
MVP hangi fonksiyonları içersin diye düşünürken ilham almak için şu an “Unicorn” olan şirketlerin MVP'lerinden esinlenebilirsiniz.
Uber
Ekran görüntüsü Uber'in beta versiyonundan, kredi kartı ile ödeme MVP sonrasına eklenmişti.
Ekran görüntüsü Uber'in beta versiyonundan, kredi kartı ile ödeme MVP sonrasına eklenmişti.
2010 yılında Ubercab ismiyle hayata geçen Uber sadece San Fransisco’da, kurucular ve arkadaşları tarafından test edilmeye başlandı. Mobil ödeme, Ödemeyi Bölme, Aracı Takip etme, Tahmini ücretin belirlenmesi gibi fonksiyonlara sahip değildi. İlk kullanımda sadece araç çağırabiliyordunuz, Beta versiyonunda kredi kartı ile ödeme fonksiyonlarını da entegre ettiler.
Airbnb
Airbnb ilk olarak IDSA konferansında denendi.
Airbnb ilk olarak IDSA konferansında denendi.
Airbnb 2007 yılında San Fransisco’da gerçekleşen “Industrial Design Society of America” konferansı sırasında MVP olarak doğdu. İlk üründe bu konferansa gelecek olup otellerde yer bulamayanlara kendi evlerini açan kurucular Beta versiyonunu New York’da listeleme ve harita üzerinde gösterme özellikleriyle birlikte hayata geçirdiler.
Dropbox
DropBox Demo - YouTube
Dropbox ürünü MVP olarak kullanıcılara açmadan önce ürünün nasıl kullanılcağıyla alakalı bir video oluşturup o dönemin ünlü link paylaşım sitesi Digg ile videonun yayılmasını sağlayarak Beta listesine 55 bin kayıt aldı. Ürün videosuda görebileceğiniz gibi sadece belirli bir alandaki dosyaları farklı bilgisayarlarda eşleştirme özelliği vardı.
Zappos
Zappos'un 1999 yılındaki ilk websitesi...
Zappos'un 1999 yılındaki ilk websitesi...
Nick Swinmurn 1999 yılında istediği model ve numarada ayakkabıyı yakınındaki mağazada bulamayıp internetten ayakkabı satma fikrini hayata geçirmek istemiş. Bunun olabileceğini doğrulamak için de elinde kamerayla ayakkabı mağazasına gidip ayakkabıları fotoğraflayıp internette satışa sunmuş. Her ayakkabı satıldığında mağazaya gelip ayakkabıyı satın alıp müşterilerine göndermiş. Başta zarar eden bir iş olarak gözükse de Swinmurn o dönemde müşterilerin ayakkabı satın alma sürecinde yaşadıklarını keşfederek Zappos'un mevcut müşteri deneyimini inşa etmiş.
MVP İçin Araştırma
MVP için nasıl araştırma yapılır sorusunu Userspots Youtube kanalında Sıla Karagöl'e sorduk, aldığımız cevap aşağıda:
MVP için araştırma nasıl yapılır? - YouTube
IoX olarak da sadece MVP sürecinde değil tüm ürün üretim süreçlerinde kullanabileceğiniz 28 kullanıcı araştırması tekniğini listeledik:
Ürün Geliştirme Süreçlerinde Kullanabileceğiniz 28 Araştırma Tekniği | IoX Digital
Başlamak İçin Bir Adım: MVP Canvas
MVP sürecine başlamak için MVP Canvas doldurmak da iyi bir egzersiz olabilir. İlk örneğimiz Martin Fawler'dan geliyor, bu Canvas'da aşağıdaki bölümleri dolduruyoruz:
MVP Vizyonu: Ürün vizyonumuz nedir? Örnek bir yazım çalışmasını yine Martin Fawler'ın blogundan bulabilirsiniz
Persona ve Platformlar: Ürünün geneli daha fazla sayıda persona'ya hitap ediyor olsa da bu iterasyonda seçtiğimiz persona ve platformlar. MVP için 1 veya 2 platforma odaklanılması tavsiye ediliyor.
Kullanıcı Yolculuğu: MVP'de müşterinin hangi yolculuğu hedef alınıp kolaylaştırılacak?
Fonksiyonlar: Tüm boşlukları doldurduktan sonra tekrar kontrol etmemiz gereken fonksiyon listemiz. MVP hangi fonksiyonları içerecek?
Maliyet ve Zaman Planı: Bu fonksiyon setiyle maliyetimiz ve zaman planımız nedir?
Outcome Statement: BU MVP neyi başaracak? Ne öğreneceğiz?
Metrics for business hypothesis validation: Başarıyı veya başarısızlığı nasıl ölçeceğiz? Pivot veya devam etmemiz gerektiğine nasıl karar vereceğiz?
Martin Fawler'ın MVP Canvas'ı
Martin Fawler'ın MVP Canvas'ı
İkinci MVP Canvas'ın PDF haline gamethinking.io sitesinden ulaşabilirsiniz. Bu Canvas'da şu bilgileri cevaplıyorsunuz:
Early Customers: İlk 25-50 tutkulu müşterimiz kim olur? Kimin bu denli büyük karşılanamayan ihtiyacı olduğunu tanımlayın.
Unmet Needs: Ürününüz hangi karşılanamayan ihtiyaçları adresliyor? Burada çözümünüzü değil kullanıcı ihtiyaçlarını yazın.
Value Proposition: Hangi değer önermesi ile çözümünüz müşteri ihtiyacını karşılıyor?
Our Solution: Kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak için ürettiğiniz çözüm öneriniz nedir?
Unfair Advantage: Neden siz? Güçlü yönleriniz neler? Hangi yönleriniz ile rekabette bir avantaj sağlıyorsunuz?
Early Metrics: Başarıyı ölçmek için hangi verileri neden takip edeceksiniz?
High Risk Assumptions: Hangi varsayımlarınızı test etmek zorundasınız? Hangisi başarısız olursa ürün geliştirme süreciniz bir kabusa dönüşür.
Üçüncü Canvas ise Minimum ile Viable arasındaki kesişimi çıkarıp çöp ürünlerden arındırarak ana fonksiyonlarınızı keşfetmenize odaklanıyor.
MVP Fonksiyonları Nasıl Belirlenir?
MVP fonksiyonlarının nasıl belirlenebileceğine dair 10 maddeyi anlatan bir video çektik. IOX Youtube kanalını takip ederek ürün geliştirme süreçleriyle alakalı gelecek yeni videoları da takip edebilirsiniz.
İyifikir #6 - MVP Fonksiyonları Nasıl Belirlenir? - YouTube
Bonus Yöntem: MoSCoW method
MoSCoW methodu ile MVP için belirlediğimiz aday fonksiyonlarını aşağıdaki 4 gruba ayırıyoruz:
Must:
Yüksek öneme sahip, ana değer önerisine dokunan mutlaka olması gereken fonksiyonlar…
Should:
Must kadar önemlidir ama MVP içine alıp almamak tamamen zamanla alakalıdır.
Could:
Düşük maliyetle müşteri memnuniyetini kazandıracak geliştirmeler “Could” olarak sınıflandırılabilir. Olsa iyi olur diye ifade edeğimiz fonksiyonlardır.
Won’t:
Şimdilik MVP'ye dahil edilmeyecek fonksiyonlardır.
Must Have bölümündeki fonksiyonlar aynı zamanda ürün için harcadığımız vaktin %60'ını alacak.
Must Have bölümündeki fonksiyonlar aynı zamanda ürün için harcadığımız vaktin %60'ını alacak.
Build-Measure-Learn
Yap-İşlet-Devret gibi bir model: Yap-Ölç-Öğren
Yap-İşlet-Devret gibi bir model: Yap-Ölç-Öğren
Son olarak da test ve öğrenim sürecinden bahsedelim. MVP öncesinde sahip olduğumuz fikirler, bir ürün ile gerçeğe bürünüyor, ilk kullanıcılar ile olan etkileşimi ile elde ettiğimiz veriler bir öğrenime dönüşüyor ve bu loop tekrar başlıyor.
Bu noktada MVP ilk kullanıcılar ile etkileşime geçtiğinde kullanıcı ihtiyaçlarını gerçekten karşılayıp karşılamadığını ölçmek için metrikleri takip etmenin yanında kullanıcıların bu değer önerisi ile karşılaşma sürecinin iyi anlaşılabilmesi için de kullanıcı testi yapmalıyız.
Bu noktada Steve Krug'un “Rocket Surgery Made Easy” (Kitabın bir Türkçe çevirisi olsaydı “Atla Deve Değil” şeklinde olurdu büyük ihtimalle) kitabını tavsiye edebiliriz. Bu kitaptaki tekniklerle kullanıcı testini kolay bir şekilde MVP sürecinize dahil edebilirsiniz. Krug'a göre “Mükemmel İyi'nin düşmanıdır”, bu yüzden biran önce ürünler test edilmelidir.
Son olarak da online test aracı olan Usertesting.com dan bahsedelim. Aslında bu ürüne benzer çok fazla kullanıcı testi aracı var, siz de keşfedebilirsiniz. Usertesting.com ile kullanıcı başına 49$‘a ürününüzü kullanıcılar ile test edebilir ve kullanıcı deneyimi problemlerini keşfedebilirsiniz.
Teşekkürler
Bültene gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler! 2 hafta sonra yine bir başka yenilikçi içerikle karşınızda olacağız. Bültenimizi paylaşarak projelerimize ve heyecanımıza destek olabilirsiniz.
Bağlantıda kalın!
Bu konuyu sevdin mi?
Güncellemeleri artık almak istemiyorsanız abonelikten çıkabilirsiniz buradan.
Bu bülteni yönlendirirseniz ve beğenirseniz, abone olabilirsiniz: buradan.
Revue kullanılarak iletildi
Userspots | IoX - Eski Büyükdere Caddesi Sanayi Mahallesi Behçet Sokak Büyükdere İş Hanı