Profile bak

IoX Digital - İnovasyon Bülteni #26 - Robotlar Nerede?

Revue
 
2 haftada bir yayınladığımız bültenimizin bu sayısında “Robotlar Nerede?” sorusuna örneklerle cevap v
 

IoX Digital - İnovasyon Bülteni

4 Aralık · Konu #26 · Tarayıcıda görüntüle
Türkiye'den ve Dünya'dan inovatif örnekleri bulabileceğiniz e-mail bülteni. Paylaşarak destek olun. http://www.ioxdigital.com

2 haftada bir yayınladığımız bültenimizin bu sayısında “Robotlar Nerede?” sorusuna örneklerle cevap vereceğiz. Aslında uzun süredir hayatımızda farklı şekilde yer alan robotlar artık bize ve etrafımızdaki canlılara daha çok benzemeye başladı. İnsan ve hayvanlardan esinlenerek daha canlı, organik görünümler ve fonksiyonlar kazanıyorlar.

Furhat Robotics
Bir süredir geliştirilmekte olan Furhat geçtiğimiz haftalarda yeni tanıtım videoları ile bir lansman gerçekleştirdi. İnsani bir büst şeklinde olan Furhat ters projeksiyon sistemi ile farklı farklı yüzlere, karaktere ve sese sahip olabiliyor. Yaratıcıları Furhat'ı, insanların birbirleri ile kurduğu gibi iletişim kuran; konuşma, dinleme, duygular gösterme ve göz teması sağlama gibi bir sosyal robot olarak tanımlıyor.
Concierge Robot - Furhat Robotics
Employee Training Robot - Furhat Robotics
Sophia the Robot by Hanson Robotics
İnsansı robotlar alanında en gelişkin örneklerden Sophia, Suudi Arabistan'dan aldığı vatandaşlıkla ilk nüfus cüzdanı olan robot olarak tarihe geçti. Sonrasında özür dilese de bir röportajında insanları yok edeceğini de şaka yollu söylemişti.
Sophia the Robot by Hanson Robotics
Affetto
Sophia'ya benzer bir örnek de Osaka Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen Affeto. Bir çocuk suratını referans alarak yapılmış. Bir çok mimik ve yüz ifadesi yapabilse de şuan için biraz ürkütücü olduğunu söyleyebiliriz.
Various expressions of a child android Affetto
Pepper by Softbank Robotics
Softbank Robotics tarafından geliştirilen insansı otonom robot Pepper, genel kullanımı rehberlik ve karşılama olsa da insanlarla etkileşime geçebileceği farklı amaçlarla da kullanabiliyorsunuz.
Meet Pepper the Robot | Softbank Robotics
Hazır Pepper'dan bahsetmişken 15 Kasım'da Webrazzi Developer etkinliğinde lansmanı yapılan Pepper’ın Türkiye İş Bankası ve IoX ile tanışma hikayesini anlatan bir görseli de ekledik. Bir inovasyon stüdyosu olarak yeniliklerin peşindeyiz, yakında yeni ürünlerimizle karşınızda olacağız.
Cruzr
Cruzr, çeşitli endüstriyel uygulamalar ve ev ortamı için yeni nesil bir servis sağlayan, bulut tabanlı akıllı bir insansı robottur.
Cruzr: a Cloud-Based Intelligent Humanoid Service Robot
Atlas by Boston Dynamics
Boston Dynamics geliştirdiği robotların belirli zaman aralıklarıyla geldiği seviyeleri gösteren videolar yayınlıyor. Geçtiğimiz aylarda yayınlanan Atlas isimli insansı robotun videosundaki atletik performansı dikkat çekici.
Parkour Atlas
Kengoro
Kengoro, Tokyo Üniversitesindeki araştırmacılar tarafından geliştirilirken sadece görsel, işlevsel olarak değil de yapısal olarak da insanları örnek alıyor. Yapay kas yapısı insanlardan referans alarak geliştirilmiş ve bir süre egzersiz yaptıktan sonra ısınma sebebiyle bu yapay kaslar terliyor. Sonucunda Kengoro hareket edebilmek iyondan arındırılmış suya ihtiyaç duyuyor.
Meet The Japanese Robot That Can Do Push-Ups And Play Badminton
HRP-5P
AIST isimli Japon firması tarafından geliştirilen HRP-5P kendi başına taşıma ve montaj işlemini kolayca yapabiliyor. Gelecekte yaygın bir şekilde inşaat ve üretim alanlarında insan gücüne alternatif yaratacak gibi gözüküyor.
This Robot is Training to Become a Construction Worker — Genius Moments
Amazon Kiva ve Alibaba Quicktron
İki büyük e ticaret devinin kullandığı sistemler çok benzer şekilde çalışıyor. Otonom şekilde çalışan Amazon'un Kiva'sı ve Alibaba'nın Quicktron'u, depodaki taşıma ve organizasyon işlemlerini çok sistematik bir şekilde yapabiliyor.
Robots Kiva : Amazon
Inside Alibaba's smart warehouse staffed by robots
Robot.He
Alibaba benzer bir sistemi Robot.He ile yeni açtığı restoranında da uyguluyor.
Hema's New ‘Robotic Restaurant’
STO Express
Çinli lojistik firması STO Express de Amazon ve Alibaba'ya benzer sistemi daha küçük ölçekli kargolarda kullanıyor.
Robots sorting system in Chinese express company
Aibo
Eski Aibo modelleri
Eski Aibo modelleri
Sony tarafından en son 10 yıl önce üretilen Aibo'nun geçtiğimiz yıl yeni modeli üretildi. Eski modellerine göre daha hareketli eklemlere sahip olan Aibo artık sahibi ile duygusal bir bağ kuracağı iddiasıyla piyasada yerini almış durumda.
New story with aibo
Anki Cozmo
Çocukların keyifli vakit geçirebileceği ve belli görevler tanımlayabileceği yapay zekaya sahip Anki Cozmo, canlı duygularını örnek alarak geliştirilmiş. Bir animasyon karakteri gibi tepki veren Cozmo, yapay zekanın duyguları ne kadar güçlü gösterebildiğinin örneklerinden.
Anki Cozmo | Play Smarter
Petoi Nybble
Açık kaynak kodlu robotik kedi yavrusu Nybble, bir indiegogo projesi. Gövdesini lazer kesim ahşap ile kendiniz ürettiğiniz bu robot kedi üstünde bulunan kompleks sensörler sayesinde neredeyse gerçek bir kedi gibi hareket edebiliyor.
Petoi Nybble
Nuro
İki eski Google mühendisi tarafından geliştirilen Nuro, otonom bir teslimat robotu.
Nuro Vehicle at Proving Grounds
Biorobotics Lab
Biorobotics Lab'ın hayvanlardan esinlendiği ve halen geliştirilmeye devam eden robotları insanların ulaşması zor olan yerlere ulaşarak farklı amaçlardaki görevleri yerine getirmek gibi hedefleri var.
Carnegie Mellon's snake robot is inspired by nature
Stanford University Vine-Like Robot
Stanford Üniversitesi'nde geliştirilen incelediğimiz örneklerin aksine farklı bir yapıya ve fiziksel özelliğe sahip olan bu robot hava basıncı ile büyüyerek hareket edebiliyor.
Stanford researchers develop vine-like, growing robot
Spyce
Daha önce 13. bültenimizde bahsettiğimiz gibi MIT mezunlarından Michael Farid, Brady Knight, Luke Schlueter ve Kale Rogers üniversitede robot teknoloji ile restoran konseptini buluşturdu. Spyce, Boston'da 3 dakika veya daha kısa sürede yemeğinizi pişiren robotik mutfaklı bir restoran. Micheal “Robotik takıntılı mühendisler olarak, yemek pişirmenin yeni ve etkili bir yolunu yaratmaya başladık.” diyor.
Robotic Kitchen Cooks Food In 3 Minutes Or Less
Bonus: AUTOMATICA
Müzisyen Nigel Stanford ortaklığı ile Kuka adlı endüstriyel robot kolların ne kadar hassas ve ince işçilik yapabileceğini kanıtlar nitelikte eğlenceli bir video hazırlanmış.
AUTOMATICA - Robots Vs. Music - Nigel Stanford
Bonus 2: Dawn ver.β Cafe
Robotların insan kontrollü olması bir süredir alışık olduğumuz bir durum. Bu duruma farklı bir örneği Japonya'daki bir kafe gerçekleştirmiş. Felçli insanlar tarafından kontrol edilen bir robot personelli olan bu kafe Tokyo'da açıldı. Dawn ver.β Cafe'de, ALS ve diğer omurilik yaralanmaları gibi durumlar yaşayan on kişi şu anda çalışıyor. Evden, iletişim kurabilen, hareket eden ve nesneleri işleyen 120 santimetre boyunda bir robot olan OriHime-D'yi kontrol ediyorlar.
分身ロボットカフェ"DAWN ver.β"PV
Bonus 3: Asimo
Honda firmasının 1986'dan beri geliştirdiği, 2000 yılında artık prototip olmaktan çıkıp dünyanın ilgisini toplamıştı. Dünyanın ilk insansı robotu olan Asimo'dan haber almama sebebimiz Honda'nın bu projeyi uzun süredir emekliye ayırmasından kaynaklı.
Bültene gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler! 2 hafta sonra yine bir başka yenilikçi içerikle karşınızda olacağız. Bültenimizi paylaşarak projelerimize ve heyecanımıza destek olabilirsiniz.
Bağlantıda kalın!
Bu konuyu sevdin mi?
Güncellemeleri artık almak istemiyorsanız abonelikten çıkabilirsiniz buradan.
Bu bülteni yönlendirirseniz ve beğenirseniz, abone olabilirsiniz: buradan.
Revue kullanılarak iletildi
Userspots | IoX - Eski Büyükdere Caddesi Sanayi Mahallesi Behçet Sokak Büyükdere İş Hanı