Profile bak

IoX Digital - İnovasyon Bülteni #30 - CES 2019'da Dikkat Çekenler

Revue
 
Merhabalar, 2 haftada bir yayınladığımız Tasarım ve IoT Bültenimizin bu sayısında sizlere, bu yıl da
 

IoX Digital - İnovasyon Bülteni

29 Ocak · Konu #31 · Tarayıcıda görüntüle
Türkiye'den ve Dünya'dan inovatif örnekleri bulabileceğiniz e-mail bülteni. Paylaşarak destek olun. http://www.ioxdigital.com

Merhabalar, 2 haftada bir yayınladığımız Tasarım ve IoT Bültenimizin bu sayısında sizlere, bu yıl da geçen yıl yaptığımız gibi teknoloji devleri ve start-up'ların buluşma noktası olan CES 2019'dan dikkat çeken ürünleri ve projeleri derledik.
Büyük şirketlerin kendi ürünlerini kendi yollarıyla duyurmayı tercih etmesi son yıllarda CES'in odağının kaymasına neden oldu. Bu odak kaymasının küçük şirketler ve start-up'lar için çok lezzetli fırsatlar sunmaya başladığı bu yıllarda fuarda sıradışı ve ilgi çekici ürünleri görebilmek mümkün.
Sayılar ile CES 2019;
  • 1967'den bu yana yapılan fuar, bu yıl 52. kez düzenlendi. 
  • 155'den fazla ülkeden 4,400'e yakın katılımcı yer aldı.
  • Toplamda 250 konferansta 1200 kadar konuşmacı yer aldı.
  • Bu yıl yaklaşık 182,000 ziyaretçiyi ağırladı.
  • 6,500'den fazla basın muhabiri katıldı.
  • 1 milyonun üzerinde #CES2018 tag'li tweet atıldı.
İşte bizim dikkatimizi çekenler!

Bu bültene özel, paylaşabileceğiniz bir video hazırladık. Aşağıdaki bağlantıdan izleyebilir ve paylaşabilirsiniz.
IoX Digital on LinkedIn: "CES 2019'da dikkatimizi çeken ürünleri derledik."
Royole FlexPai Katlanabilir Telefon
Geçen yıl LG'nin tanıttığı katlanabilir televizyondan bu sene Royole FlexPai katlanabilen ekran teknolojisini cebimize taşıyor. 7.8 inç katlanabilir ekrana sahip bu ürün istenildiği zaman tablet, istenildiği zaman telefon olarak kullanılabilme şansı sunuyor. Kullanılabilirlikle ilgili sorunları zamanla çözüleceğini ön görerek gelecek için iyi bir konsept olduğunu söyleyebiliriz.
Royole's FlexPai - the world's first foldable phone.
Akıllı Tuvalet: Kohler Numi 2.0
Fuarda tanıtılan bu ürün ile akıllı ev teknolojisinin ileride nereye geleceği hakkında bilgi edinmek mümkün. Kohler Numi 2.0 Akıllı Tuvaleti ile sadece gereği kadar su kullanıp tasarruf yapmak mümkün. Ayrıca Amazon Alexa desteği sayesinde evinizdeki diğer ürünleri kontrol edebilir hatta aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz! Üzerinde bulunan led ışıkları istediğiniz gibi ayarlayabilir ve karanlıkta yolunuzu kolayca bulabilirsiz.
Numi 2.0 Intelligent Toilet with KOHLER Konnect (:30)
Creative SXFI Air
Birkaç yıl içinde, kulaklık holografisi sesdeki trendi olacağı tahmin ediliyor. Dolby’nin üzerinde çalışmakta olan Audeze ile göz kamaştırmıştı. Creative SXFI Air ile bu teknolojiyi bir sonraki seviyeye taşıdı. Creative’in SXFI Air’si, 200 dolarlık fiyatıyla dikkat çekiyor. Bu ürün tam bir surround sistemin ses seviyesini kopyalayabilir; oyun, video gibi aktivitelerin kalitesini arttırabilir. Sesin geleceği için cesur bir adım atan Creative ve ilk defa CES'de SXFI Air ile bizi tanıştırdı.
Dokunmatik menü sayesinde geçişleri rahatlıkla yapabilirsiniz.
Dokunmatik menü sayesinde geçişleri rahatlıkla yapabilirsiniz.
Müziğe Yeni Bir Tat: Sphero Silikon Akıllı Yüzük
Sphero, çocuklar için yeni giyilebilir bir enstrüman. CES 2019'da piyasaya sürülen Specdrums, çocukların parmak uçlarını farklı renkteki yüzeylere vurarak müzik yapmalarına izin veren, uygulama üzerinden kontrol edilebilen bir yüzük. Yüzüğün asıl amacı çocukların müzik aleti öğrenmesini kolaylaştırıp onları teşvik etmek. Ama yetişkinlerin de seveceği çok belli!
Specdrums by Sphero
Harika Bir Duvar Dekoru: Mui Akıllı Ekran
Ne kadar akıllı ev teknolojisinin gelişmesini hepimiz heyecan duyuyoruz, fakat fonsiyonu kadar tasarımı da bizim için önemli bir unsur. Mui, ilk ahşap akıllı ekranını CES 2019'da görücüye çıkarıyor. Basit bir ahşap tahta gibi şekillendirilmiş Mui Akıllı Ekran, ahşap yüzeyinde dokunmaya duyarlı bir arayüz barındırıyor. Mui, termostat, saat, hava durumu bilgileri, ışıklarınız için kısma kumandaları, metin tabanlı mesajlar veya sloganlar ve hatta sesli postanıza erişmenin bir yolu gibi görsel veri çıktılarını ve dokunmatik kontrol işlevlerini göstermesini sağlıyor.
Evinizin rengine göre farklı renkte ahşap kullabilirsiniz.
Evinizin rengine göre farklı renkte ahşap kullabilirsiniz.
mui Kickstarter Movie (Short Version) Oct 19 2018 Launch
Çamaşır Katlamak Artık Çok Kolay: Foldimate
CES 2019'daki salonlardan birinde saklanan Foldimate çamaşır katlayıcı, akıllı çamaşır makinelerinin şu ana kadar yapamadıklarını yapabilir - çamaşırlarınızı temizlemenizi kolaylaştırır. Kıyafet öğelerini el ile Foldimate'a yerleştirmektek yapmanız gereken tek şey bu! Yaklaşık beş saniye sonra makine onları alttan dışarıya katlanmış bir şekilde çıkarır ve tamamlandığında bir zil sesi çıkarır.
FoldiMate - the robotic laundry folder
Kedi Sahiplerinin Vazgeçilmezi: PurrSong LavvieBot
Kediniz tuvaletini yapmak için ana bölmeye atlar ve ayrıldıktan sonra LavvieBot, gürültüsüz şekilde bir tırmık aracılığıyla dışkıyı temizler. LavvieBot ayrıca kendini temizler ve kedinin ağırlığına ilişkin verileri ve doğal tuvalet planını PurrSong uygulamasına gönderir. PurrSong uygulaması ile ne kadar kumun kaldığını takip edebilirsiniz!
Auto-Cleaning LitterBox LavvieBot - Tracks Health, Cleans, and Refills Litter!
Evinizin İçindeki Küçük Bahçe: AVA Byte Garden
Bağımsız bir su pompasına, otomatik sulama için nem ve su seviyesi sensörlerine ve bitki büyümesini ve ‘hasat verilerini’ kaydetmek için bir HD kameraya sahip bir tezgah üstü cihaz, iç mekanlarda otlar, marul ve domates yetiştirmek için tasarlanmış.
AVA Byte: World's Best Automated Indoor Smart Garden. Get #AVAByte Now at AVAgrows.com
İsimler ile Arası İyi Olmayanlara: OrCam MyMe
Yüzleri hatırlamakta sorun mu yaşıyorsunuz? Giyilebilir kameralar bir süredir Google Clips’le çok çaba sarf ediyordu, ancak MyMe sizin “ikinci beyni”'niz olmaya aday.
OrCam MyMe: AI for Humans
Diş Fırçalamak Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı: Y-Brush
Sadece 10 saniyede dişlerinizi tamamen temizleyebilseydiniz nasıl olurdu? Bir sap, bir fırça, bir şarj istasyonu, bir depo bölmesi ve bir diş macunu aplikatörü olan Y-Brush, diş hekimleri tarafından üç yıl boyunca geliştirilen ve test edilen Y-Brush'ın dişleri sonik titreşimli teknolojiyi ve naylon kılları kullanarak derinlemesine temizlediğini iddia ediyor.
Y-Brush
Embr Wave
Embr Wave kişisel termostat sizi soğutur veya talep üzerine derinizi ısıtır. Bir havaalanı kuyruğunda hararetleniyor veya rahatsız oluyor musunuz? Embr Wave bileziğine dokunmanız yeterli! Bileğinizdeki sıcaklığa duyarlı sensörler cildi soğutarak, bileğinizdeki bir buz küpünün soğukluğuna benzer bir his yaratarak vücudunuzun beş derece daha serin veya daha sıcak hissetmenize yardımcı olması için vücudunuzu uyarır.
Embr Wave | Extended Mode | Your Constant Thermal Ally
Invoxia Evcil Hayvan İzleyici
GPS izleyiciler bir süredir hayatımızın içindeler, ancak son zamanlarda teknoloji küçük köpekler ve kedilerle kullanım için önemli ölçüde küçüldü. Invoxia üç ay pil ömrüne sahip, su geçirmez ve bir telefon uygulaması aracılığıyla bir köpeğin veya kedinin yerini sürekli olarak izliyor.
Loop Earplugs
Loop, ses dalgalarının küçük bir açıklıktan girmesine ve içi boş bir akustik kanaldan geçmesine izin veren bir engelleyici yerine bir akustik kanalı ve bir filtreden oluşan tasarıma sahip bir ürün. İlginç tasarımıyla diğer kulak içi kulaklıkları biraz sıradanlaştırıyor.
Jarvish X-AR Sürücü Kaskı
Yıllarca motorsiklet sürücülerinin gördüğü rüya gerçeğe dönüyor gibi görünüyor. Temelde, bu kask sürücüye 360 ° görüş sağlamak üzere tasarlanmış ve kaskın arkasındaki kameradan gelen beslemeyi gösteren küçük bir baş üstü ekranı ile görüntüleniyor. Bu şekilde, Google Glass'a çok benziyor. Bununla birlikte, 360 ° ses veren dahili hoparlörler sahip, tüm yolculuklardaki çekimleri tıpkı bir çizgi kamera gibi bir SD karta kaydediyor ve Alexa, Siri'ye sorarsanız görüş alanındaki her şeyi sosyal medyada canlı olarak yayınlayabiliyor.
Jarvish AR Helmet - Facebook
Uçan Taksi: Bell Nexus
Yakın gelecekte faaliyete geçeceği belirtilen uçan taksi projesi ile birlikte bambaşka bir devri başlatacak olan Bell oldukça iddialı geliyor. Tıpkı bir helikopter gibi dikey şekilde iniş kalkış yapabilen bu aracın 2023 yılına kadar faaliyete geçebileceği öngörülüyor.
BONUS 1: HDMI 2.1
CES 2019 fuarında 8K televizyonların tanıtılmasıyla birlikte bu görüntünün nasıl aktarılacağı merak konusuydu. HDMI 2.1 ile saniyede 48 gigabayt veri aktarımı mümkün kılınıyor. Bu da GTA 5'i 1 saniye gibi bir sürede indirmeniz demek. Henüz 8K özelliğe sahip görüntüler bulunmasa bile gelecekte karşımıza çıkacağı hakkında kesin konuşabiliriz.
What is HDMI 2.1? Do you need it? What about HDMI Cables? | CES 2019
BONUS 2: 5G
5G ile, taşıyıcılar ve mobil operatörler endüstrileri dönüştürüyor, daha akıllı evlerden ve işletmelerden kendi kendine süren arabalara kadar her şeyi mümkün kılıyor. CES 2019'ta ise Verizon, Samsung, Intel gibi büyük şirketler konsept tasarımlarını ve gelecekte bizi ne beklediği hakkında fikirlerini paylaştılar.
How Intel Intends to Launch 5G | CES 2019
BONUS 3: Yapay Zeka (AI)
Büyük veri analizlerinden konuşma, tanıma ve öngörülü teknolojiye, yapay zeka iş yapma biçimimizi değiştiriyor. CES, yapay zekadaki en son gelişmeleri öğrenmek ve şirketlerin AI'ları işlerinin her alanına nasıl dahil ettiğini görmek için en iyi yerlerden biri olduğunu tekrardan kanıtladı. Intel ve Alibaba yapay zeka teknolojisi için işbirliği yaptıklarını ve bu teknolojiyi hem donanımsal hemde bulut teknolojisine entegre etmek istediklerini söyledirler.
Bültene gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler! 2 hafta sonra yine bir başka yenilikçi içerikle karşınızda olacağız. Bültenimizi paylaşarak projelerimize ve heyecanımıza destek olun. Bunun yanı sıra yukarıda paylaşmış olduğumuz özet videosunu paylaşabilirsiniz.
Bağlantıda kalın!
Bu konuyu sevdin mi?
Güncellemeleri artık almak istemiyorsanız abonelikten çıkabilirsiniz buradan.
Bu bülteni yönlendirirseniz ve beğenirseniz, abone olabilirsiniz: buradan.
Revue kullanılarak iletildi
Userspots | IoX - Eski Büyükdere Caddesi Sanayi Mahallesi Behçet Sokak Büyükdere İş Hanı