Profile bak

IoX Digital - İnovasyon Bülteni #31 - Kod Yazmadan Ürün Geliştirin

Revue
 
İnovasyon'un önemli bir sürecinin hızlı prototipleme ile müşteriden geri bildirim almak olduğunu uzun
 

IoX Digital - İnovasyon Bülteni

12 Şubat · Konu #30 · Tarayıcıda görüntüle
Türkiye'den ve Dünya'dan inovatif örnekleri bulabileceğiniz e-mail bülteni. Paylaşarak destek olun. http://www.ioxdigital.com

İnovasyon'un önemli bir sürecinin hızlı prototipleme ile müşteriden geri bildirim almak olduğunu uzunca bir süredir vurguluyoruz. Yakın zamanda MVP başlığıyla bu konuda bir sayfa oluşturduk ve bu sayfanın içeriğini geliştirmeye devam ediyoruz. Bugün ise bültenin konusu olarak MVP sürecinde hiç kod yazmadan ürün geliştirmenizi sağlayacak araçları size anlatacağız.

İlk Müşterilerini Nasıl Buldular?
MVP içeriğimizden bahsetmişken 6 Şubat tarihinde Kolektif House Maslak'ta MVP odaklı yaptığımız sunumdan da bahsedelim. Etkinliğin tanıtım videosunda şu an oldukça popüler olan servislerin ilk müşteri bulma süreçlerine odaklandık.
İlk Müşterilerini Nasıl Buldular?
Diğer etkinliklerimizden haberdar olmanız için Twitter ve Instagram hesaplarımızı takip edebilirsiniz.
Bültende bahsedeceğimiz ürün ve servislere geçmeden önce mutlaka tanışmanız gereken iki üründen bahsedelim:
Başlamadan: Zapier
Zapier birbirinden farklı servisler arasında iletişim kurmanızı sağlayan yapıları birbirine bağlamak için mutlaka bilmemiz gereken bir araç. Eğer kodsuz bir MVP yapmak istiyorsanız servislerin birbirleriyle konuşması için böyle bir araca mutlaka ihtiyacınız olacak.
Zapier ile yapabileceğiniz örnek aksiyonlar şu şekilde:
  • Blogunuzda yeni yazı yayınlandığında bunu sosyal medya hesaplarında paylaş.
  • Gmail'de yıldızladığınız e-postayı Trello/Astana/Basecamp gibi proje yönetimi aracına görev olarak at.
  • Landing page'de aldığınız e-posta adresini CRM aracına kaydet, hemen e-book mailini gönder, X gün sonra da “Kitabı sevdiniz mi?” mailini at.
  • Websitesinde form dolduran kişinin bilgilerini Google Spreadsheet'e at, o bilgileri onayladığınızda müşteriye otomatik teklif gönder.
  • Slack'de tüm ekibe önceden hazırladığın ve Google Spreadsheet'teki satırlara girdiğin farklı içerikteki Günaydın mesajlarını her sabah 9'da gönder. (Kabul ediyoruz biraz zorlama olmuş olabilir :) )
Bu senaryolara benzer Zapier'in en popüler 300 zap'inin listelediği e-book'u aşağıdaki linkten indirebilirsiniz:
Automate Your Work with Zapier's Most Popular Workflows
Zapier'in SEO konusunda yaptığı çalışmaları özetleyen güzel de bir yazı mevcut, okumanızda fayda var.
How Zapier Reached $35M ARR With This SaaS SEO Strategy
Zapier'e benzer şekilde IFTTT ve Automate.io gibi servisleri de bu tarz etkileşimler için kullanabilirsiniz. Özellikle IFTTT'nin mobil uygulamasıyla birlikte fiziki objeleri de senaryolarınıza ekleyebilirsiniz. Örneğin IoX ofisinde her yeni twitter abonesi için Philips Hue bize ufak bir göz kırpıyor.
Başlamadan 2: Airtable
Zapier'den farklı işlevi olan ama yine benzer bir faydaya sahip diğer aracımız da Airtable. Başta Excel'in online versiyonu ve Google Spreadsheet'in rakibi gibi görünse de farklı kullanım senaryoları ve entegrasyonlarıyla birlikte farklı konularda işinizi görebilecek bir servise dönüşebiliyor. “Base” olarak adlandırılan çalışma alanlarınızı farklı görünümlerde görüntüleyebilir hatta bu görünümleri web sitesine entegre edebilirsiniz. Benzer şekilde dışarıdan veri girişi için oluşturacağınız form alanlarıyla
Airtable ile yapabileceklerinize örnekler şu şekilde:
Airtable ile yapabileceğiniz yapılar konusunda ilham almanız için güzel de bir sayfa mevcut:
Airtable Universe
Getrevue - E-posta Bülten Aboneliği
Getrevue ile e-posta bülteni oluşturun.
Getrevue ile e-posta bülteni oluşturun.
Bir çok ürün MVP aşamasında sadece bir e-posta bülteni olarak hayatına başladı. Buna en iyi örneklerden biri de Product Hunt. Günün yeni girişimlerinin paylaşıldığı bir e-posta listesini hayata geçiren kurucu Ryan Hoover, bu listenin kısa zamanda popüler hale gelmesinden sonra kişilerin yeni ürün “hunt” edebilecekleri yeni bir yapı kurdu.
Bu e-posta bültenini okuduğunuz yapı olan Getrevue ile iş modelinize olan ilgiyi ölçümlemek için klasik içerik pazarlama yöntemlerinden biri olan E-posta pazarlamayı kullanabilirsiniz.
Getrevue gibi haftalık bülten göndermenin yanında bir konuda günlük linklerden oluşan kürasyon içeriği mail atmak da yine iş modeliniz için güzel bir başlangıç olabilir.
Tasarımla alakalı her gün 5 popüler linki gönderen Sidebar.io bunu sponsorlu bir iş modeline dönüştürmüş durumda.
Sidebar
Inside.com ise Sidebar.io'nun farklı konularda içerik üreten versiyonu. Editörler tarafından oluşturulmuş mailleri her gün gönderen serviste tasarım, IOT, Trump, şarap vb. gibi konuları seçip günlük e-posta alabiliyorsunuz.
Inside | Real news, curated by real humans
Bir konu hakkında 30 günlük mail serisi oluşturup her gün bir mail atmak da kişilerin ilgisini anlamak için kod yazmadan yapabileceğiniz bir çalışma olabilir. Mailchimp Automation ile bu tarz mail serileri oluşturabilirsiniz.
Create an Automation | Mailchimp
Webflow - Web Tabanlı İçerik Yönetim Sistemi
Webflow bültende birazdan bahsedeceğimiz Unbounce ve Instapage gibi landing page oluşturucu sayfalardan biraz daha farklı. Webflow ile onine sayfa oluşturuculara benzer şekilde sürükle bırak ile web sitesi oluşturabiliyorsunuz. Webflow'da bu özelliğin yanında elinizin altında bir içerik yönetimi platformu da mevcut. Blog yazıları, listeler, takım gibi içerik türlerini oluşturup sayfada istediğiniz yere bu içerik türünü ekleyebiliyor ve sonrasında editör alanından bu içerikleri girebiliyorsunuz.
Webflow ile bir iş ilanı sitesinin nasıl oluşturulabileceği örneğine https://www.makerpad.co/make/job-board-in-webflow adresinden ulaşabilirsiniz.
Şimdilik template konusunda fazla alternatif olmasa da Webflow yakın zamanda popularitesini artıracak gibi görünüyor. Webflow yakında zamanda bir e-ticaret modülünü de hayata geçirdi.
Responsive website templates for designers, businesses, and personal use
Sheet2Site - Google Spreadsheet'den Websitesine...
Sheet2Site Google Spreadsheet’i bir web sayfasına kod yazmadan dönüştürmenizi sağlıyor.
Table2Site - Airtable'dan Websitesine...
Table2Site da Sheet2Site'a benzer bir servis. Bu sefer de kod yazmadan Airtable’daki bir sheet’i bir web sayfasına dönüştürebiliyorsunuz.
Unbounce/Instapage - Landing Page Oluşturucular
Webflow gibi yeni araçlarla birlikte biraz daha zorlanacak olan Unbounce/Instapage gibi araçlarla responsive bir sayfa oluşturabiliyorsunuz.
Bu tarz yapılar ile;
  • Etkinlik kayıt,
  • E-book indirme,
  • Servis tanıtım,
  • Ürün ve uygulamalar için “Çok Yakında”,
  • Müşteri bilgileri alma
vb. amaçlı sayfaları kolayca yapabilirsiniz. İlham almak için Unbounce tarafından hazırlanmış sayfaya bakabilirsiniz.
Inspiring Landing Page Examples Designed Using Unbounce
Wordpress Gutenberg ve WYSIWYG Editörler
Wordpress’in kendi geliştirdiği sayfa oluşturucu eklentisi Gutenberg veya bu konuda çalışan Elemantor, WpBakery, Brizy gibi üçüncü parti eklentiler’e uyumlu temalar ile sürükle bırak yapısıyla sayfaları oluşturabiliyorsunuz. Wordpress, eklenti kurulumu, versiyon yükseltme ve veritabanı güncelleme vb. gibi adımlarda da kod tabanına erişim ihtiyacınızı minimuma indirgeyerek bir “no-code” platformuna dönüşme konusunda önemli adımlar attı.
Bu tarz eklentilerle sürükle bırak yaparak sayfa oluşturabileceğiniz temaların listesini aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.
30+ Best Drag And Drop WordPress Themes Builders Compared • 2019
Shopify - E-ticaret Sitesi Oluşturun
Aslında e-ticaret yapılarını bu listeye dahil etmemeyi düşünürken neredeyse her “no-code” platformunda bir e-ticaret kategorisi olduğunu görerek eklemek zorunda kaldık. Shopify gibi araçlar uzun yıllardır e-ticaret sitenizi kolayca hayata geçirmenizi sağlıyor. 
Shopify’ın yanında Woocommerce ile Wordpress üzerine e-ticaret yapısı kurabiliyorsunuz. Yukarıda bahsetmiştik ama tekrar etmekte fayda var, Webflow’un da bir e-ticaret modülü bulunuyor.
MobileRoadie: Kod Yazmadan Mobil Uygulama Yapın
MobileRodie
MobileRodie
MobileRodie web sayfaları gibi sürükle bırak ve tema yapısıyla mobil uygulama yapmanızı kolaylaştırıyor. Yazılım maliyeti oldukça yüksek olan mobil yazılım sürecinin öncesinde hedef kitlenizin ürüne olan ilgisini anlamak için bu tarz platformlardan hızlıca bir mobil uygulama hazırlayıp marketlere iletebilirsiniz. TED ve Universal gibi uygulamaların MobileRodie altyapısı ile hazırlandığını belirtmemizde fayda var.
Thunkable da benzer bir iş yaparak MobileRodie'ye rakip durumda. Türkiye'den de IoX olarak birlikte çalıştığımız Taptoweb benzer bir platform hizmeti sunuyor.
Dialogflow
Dialogflow
Google’ın satın aldığı Dialogflow ile Türkçe desteği de olan Dialogflow ile önce kullanıcıların chatbot kullanım amaçlarını, bu amaçlarını ifade etme şekillerini ve kararları oluşturabilmeniz için kullanıcılardan istediğiniz parametreleri alabilir ve bu parametrelere uygun cevaplar oluşturabilirsiniz. Dialogflow oluşturduğunuz chatbotu bir websayfasına, Slack’e, Facebook Messenger’a entegre etmenizi de kolaylaştırıyor.
Google’ın DialogFlow’u gibi GetVoiceFlow gibi araçlar da kodlama yapmadan chatbot oluşturmanızı sağlıyor.
Typeform Conversation: Form'dan Diyalog Üretimi
Typefom Conversation Design konusunda içinde sizinle etkileşimde bulunan “chatbot görünümlü bir karar ağacı yapısını” barındıran bir makale oluşturup yakın zamanda bu konuda bir servis geliştireceğini belirtmişti. Yakın zamanda beta olarak hayata geçen bu servis ile Typeform’da oluşturduğunuz bir anketin bir diyalog yapısıyla doldurulmasını sağlıyorsunuz.
Biz de Medium’da bir makale de bu yapıyı denedik, aşağıdaki linkten erişebilir ve deneyebilirsiniz. 
Paylaşım ve Kira Ekonomisi: Zorlu Koşullar İçin Akıllı Yöntemler
Retool - Dashboard Üretimi
Retool template'leri...
Retool template'leri...
Retool ürünü ise kod yazmadan dashboard yapısı tasarlamanızı sağlıyor. Retool ile farklı veri kaynaklarından verileri alıp bir dashboard yapabileceğiniz gibi bu veri yapıları üzerinden farklı kural yapılarıyla otomatik e-posta atma gibi aksiyonlar da alabilirsiniz.
Google Data Studio’yu da biraz zorlarsanız benzer şekilde verileri birleştiren ve analiz etmenizi sağlayan bir yapı kurabilirsiniz.
"No Code" Odaklı Siteler
Rise of "No Code"
Rise of "No Code"
ZeroqodeNoCode ve MakerPad gibi sitelerde kod yazmadan ürün geliştirmenin örnekleri, araç listeleri ve değerlendirmeleri gibi içerikler bulunuyor. Paralı abonelikler de sunan bu sitelerdeki içerikler sonraki ürününüz için ilham almanızı kolaylaştırabilir. Producthunt’ın kurucusu The Rise of “No Code” adlı makalesinde yakın zamanda bu alanda çok fazla sayıda girişim oluşmaya başladığını yazdı.
The Rise of “No Code” – Ryan Hoover – Medium
Tristan Watson da girişim fikirlerini hiç kod yazmadan nasıl test edebileceğimizi yazmış:
How to Test Startup Ideas With No Code (And No Cash)
Bültene gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler! 2 hafta sonra yine bir başka yenilikçi içerikle karşınızda olacağız. Bültenimizi paylaşarak projelerimize ve heyecanımıza destek olabilirsiniz.
Bağlantıda kalın!
Bu konuyu sevdin mi?
Güncellemeleri artık almak istemiyorsanız abonelikten çıkabilirsiniz buradan.
Bu bülteni yönlendirirseniz ve beğenirseniz, abone olabilirsiniz: buradan.
Revue kullanılarak iletildi
Userspots | IoX - Eski Büyükdere Caddesi Sanayi Mahallesi Behçet Sokak Büyükdere İş Hanı