Profile bak

IoX Digital - İnovasyon Bülteni #32 - İyi Yaşama Hali

Revue
 
Merhabalar! İki haftada bir, ilgilendiğimiz, yer almak istediğimiz ve iyi bulduğumuz örnekleri ve yön
 

IoX Digital - İnovasyon Bülteni

26 Şubat · Konu #32 · Tarayıcıda görüntüle
Türkiye'den ve Dünya'dan inovatif örnekleri bulabileceğiniz e-mail bülteni. Paylaşarak destek olun. http://www.ioxdigital.com

Merhabalar! İki haftada bir, ilgilendiğimiz, yer almak istediğimiz ve iyi bulduğumuz örnekleri ve yöntemleri paylaştığımız inovasyon bülteninin bu sayısında konumuz “İyi Yaşama Hali”.

Belki de çok fazla standardımızda olmayan bir konudan bahsediyor olacağız. Çünkü iyi yaşamak bir çoğumuzda ailemizden bizlere aktarılan bir olgu değil. Bir çoğumuzun ebeveynleri parkta koşmuyor, yoga yapmıyor ya da sağlıklı beslenme kaygısıyla büyümüyor. Ya da bizler pek fazla bu duruma olanak tanıyan şehirlerde yaşamıyoruz. Klasik Amerikan filmlerindeki gibi bitişik nizam evlerin bahçelerinin önünde koşan insanlara tanık olamıyoruz.
Yine de konuya olan bilincin arttığı, iyi yaşama farkındalığının giderek arttığı bir dönemdeyiz. İş alanları, mekan tasarımları, ürün tasarımlarıda artık bu beklentilerle değerlendiriliyor. Tüm ürün ve servislerde bu doğrultuda şekilleniyor elbette.
Nedir Well-Being?
En kısa haliyle iyi olma durumunu; rahat, mutlu ve sağlıklı olmakla tanımlayabiliyoruz. Ancak bu üç kavram bünyesinde iyi hissetmemizi sağlayan bir çok alt maddeyi de bünyesinde barındırıyor.
İlişkilerimiz, duygularımız, fiziksel halimiz, finansal durumumuz, beslenmemiz, mental durumumuz da iyi olma halimizi etkiliyor elbette. Hatta içerisinde bulunduğumuz mekanın kalitesi ve orada hissettikleriniz de iyi olma haline doğrudan etki eden şeyler.
Berkeley Institute mail adresiniz karşılığında well-being skorunuzu size gönderen bir ankete sahip. Buradan soruları cevaplayıp kendi raporuzu alabilirsiniz.
Well-Being Survey - The Berkeley Well-Being Institute
Neden Popüler?
Kişisel tatmin, iyi yaşama halinin en önemli ölçütü. Finansal varlıkları ölçümlemek de bir işletmenin ya da ülkenin kendilerini değerlendirme biçimleriydi. Daha kompleks senaryolarla karşı karşıya kalacağız gibi görünüyor. Çünkü, toplumlar, çalışanlar ve müşteriler kullandıkları ürün ve servislerden, içerisinde bulundukları ortamdan onların yalnızca ihtiyaçlarını karşılayanlarla değil, onların iyi olma halini destekleyen ürün, servis ve mekanlarla yaşamlarını sürdürmek istiyorlar.
İş Yaşamında Well-Being
Daha iyi yaşam şirketlerin verimliliğini görünür derecede arttırıyor, üretkenliği ve yaratıcılığı sağlıyor. Çalışanların deneyiminin tasarlanmasında iyi yaşama halini gözeterek başlamak önem taşıyor. İş/yaşam dengesinin gözetilmesi ve çalışanların bu dengenin korunmasına teşvik edilmesi gerekiyor. Ofislerin aydınlatmalarının, fiziksel ortamın hareket olanağını arttırıcı şekilde düzenlenmesi ve çalışma saatlerinin esnek hale getirilmesi gibi uygulamalar bir çok şirkette bu doğrultuda yapılan yenilikler.
Burada bu konuya ilişkin kapsamlı bir toolkit ve öneriler paylaşılmış.
Workplace Well-Being Toolkit
Tasarıma Olan Etkisi ve Tasarımcının Rolü
Formun işlevi takibi tasarımcıların ana yasasıdır. Özünde değişen bir şey olmasa da işlevin sınırlarını genişletmiş oluyoruz. Hayatımıza giren bir ürünün işlevi artık yalnızca doğrudan ihtiyacımızı karşılaması değil. Bizi daha iyi yaşamaya teşvik etmesi.
Bu konuda en enterasan yaklaşımlardan bir tanesi. Matthias Laschke ve Marc Hassenzahl'ın Keymoment'ı. :)
Keymoment unplugged | by Matthias Laschke on Vimeo
Oldukça basit bir mekanizmadan oluşturulan ürün; sizin bilincinizi kontrol eden o üşengeçliğin, o karar anının farkında olmanızı sağlıyor. :)
Bu ürünü elbette pazar payıyla, satış ve yayılım kaygılarıyla değerlendirmek yanlış bir yaklaşım olur ancak tasarımcıların insanların iyi yaşama halini tasarlama noktasında ki rollerine dair iyi bir referans sunuyor. Onları yorun. :) Tabii ki mesaj bu değil. Mesaj şu:
“Tasarımcılar ürün ve servisleri tasarlarken, kullanıcıların kendileri için neyin daha iyi olduğunu yeniden düşünmelerine sebep olmalılar.”
Disconnect Olmak
Bu farkındalığı oluşturmak artık yalnızca tasarımcıların yaklaşımlarından ibaret değil aslında. Instagram gibi, Apple gibi dünyanın en önemli şirketleri de bunu bir standart haline getiriyor.İyi yaşamamıza engel olan durumlardan bir tanesi de bağımlılıklar. Sosyal medyada geçirdiğimiz zaman mental olarak rahatlamayı da engelliyor. Bu konuda Instagram'ın kendisinde geçirilen süreyi kullanıcılarıyla paylaşıyor olması bu konudaki farkındalığın artmasına sebep oldu.
İyi yaşamamıza engel olan durumlardan bir tanesi de bağımlılıklar. Sosyal medyada geçirdiğimiz zaman mental olarak rahatlamayı da engelliyor. Bu konuda Instagram'ın ve Facebook'un platformda geçirilen süreyi kullanıcılarıyla paylaşması, hatta limitlendirebilmek bu konudaki farkındalığın artmasına sebep oldu. Kullanımını düşürse de kullanıcıların kontrolünü arttırıcı yaklaşımları bu doğrultuda değerlendirilebilir.
Yine Apple'ın en son iOS güncellemesinde getirdiği yeni özellik Ekran Süresi'ni takip etmek ve bu konuyla ilgili rapor alıyor olmak benzer bir yaklaşımın göstergesi.
Cardio is the New Currency
Frog'un 2019 Tech Trends raporunda yayınlanan bu madde de sağlık datalarımızın yeni bir para birimi gibi algılanacağına işaret ediyor.
Cardio is the New Currency
Cardio is the New Currency
Giyilebilir ürünler ile artan sağlık verilerimizin artık bizim için para birimi gibi takip edilen bir şeye dönüşmüş durumda. Uyku durumumuzu, gün içerisindeki hareketlerimizi, içtiğimiz suyu, yediğimiz sağlıklı gıdayı dijital platformlarda saklıyor ve bunları yakınımızdakilerle karşılaştırıyoruz. Çok yakında bu verilerin şirketler tarafından size yeni healthcare fırsatları ya da daha düşük sağlık sigortası primleri almanızı sağlayan değerli bir hazineye dönüşebilir.
Healthcare alanında çalışmalar gösteren bir çok şirket bu alanı sahiplenme konusunda birbirleriyle yarış halindeler. Akıllı ilaç kutuları, beslenme takibi uygulamaları sağlıklı yaşam konusunda şirketleri daha proaktif hale getiriyor. Ürün ve servisleri bu doğrultuda şekillendirmekte daha popüler hale geliyor.
ResearchKit & CareKit
Bu veriler şirketler için daha iyi fırsatlar sunmada anlamlı iken araştırmacılar ve doktorlar için de yeni sağlık uygulamalarına ışık tutuyor. ResearchKit ve CareKit adında ki iki önemli geliştirme kiti ile araştırmacılar için anlamlı verileri toplayabilmeleri sağlayan uygulamaları yapmak geliştiriciler için daha da kolay hale geldi.
Bültene gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler! 2 hafta sonra yine bir başka yenilikçi içerikle karşınızda olacağız. Bültenimizi paylaşarak projelerimize ve heyecanımıza destek olun.
İyi yaşayın,
Bağlantıda kalın!
Kaynaklar
Davis, T. S., et al. (2013). Look on the bright side: Effects of positive reappraisal training on psychological health. Society for Personality and Social Psychology, Emotion Pre-Conference. New Orleans, LA.
Tamir, M., et al. (2007). “Implicit theories of emotion: Affective and social outcomes across a major life transition.” Journal of Personality and Social Psychology 92(4): 731-744.
Layous, K. and S. Lyubomirsky (2012). The how, who, what, when, and why of happiness: Mechanisms underlying the success of positive interventions. Light and dark side of positive emotion J. Gruber and J. Moskowitz. Oxford, Oxford University Press.
Diener, E. (2009) Subjective Well-Being. The Science of Well-Being, 11-58
Bu konuyu sevdin mi?
Güncellemeleri artık almak istemiyorsanız abonelikten çıkabilirsiniz buradan.
Bu bülteni yönlendirirseniz ve beğenirseniz, abone olabilirsiniz: buradan.
Revue kullanılarak iletildi
Userspots | IoX - Eski Büyükdere Caddesi Sanayi Mahallesi Behçet Sokak Büyükdere İş Hanı