Profile bak

IoX Digital - İnovasyon Bülteni #37 - İnovasyon İnsanları

Revue
 
Merhabalar! İki haftada bir, ilgilendiğimiz, yer almak istediğimiz ve iyi bulduğumuz örnekleri ve yön
 

IoX Digital - İnovasyon Bülteni

10 Mayıs · Konu #37 · Tarayıcıda görüntüle
Türkiye'den ve Dünya'dan inovatif örnekleri bulabileceğiniz e-mail bülteni. Paylaşarak destek olun. http://www.ioxdigital.com

Merhabalar! İki haftada bir, ilgilendiğimiz, yer almak istediğimiz ve iyi bulduğumuz örnekleri ve yöntemleri paylaştığımız inovasyon bülteninin 37. sayısında; “İnovasyonda İnsan Rolleri”ni konu edindik. İnovasyon neden önemli, inovasyon çalışmaları yönetimi nasıl yürütülmeli konularını sizler için kaleme aldık. Keyifli okumalar dileriz.

İNOVASYON İNSANLARI
Çoğu şirket sadece fikir üretmeye çok fazla odaklanıyor ve fikirlerini veya çalışanlarını geliştirmeye çaba harcamaktan kaçınıyor. Yöneticilerin uzun yıllar boyunca, inovasyon üretimini yeni ürünlerin geliştirilmesi ile eşdeğer olarak görmeleri gibi. Fakat yeni ürünler üretmek, inovasyon yapmanın sadece bir yoludur ve kendi başına en düşük yatırım getirisini ve en düşük rekabet avantajını sağlar.
İnovasyon çok karmaşık ve kapsamlı bir girişim. İlk fikirden yeni bir ürün veya hizmet geliştirmek ve onu piyasaya başarılı bir şekilde yerleştirmek için çok çeşitli işlev ve beceriler gerekiyor. Bu aynı zamanda inovasyon yönetimi konusunda çok çeşitli talepleri ortaya çıkarıyor ve başarılı bir inovasyon için çeşitli rollere gereksinim doğuruyor.
Bu haftaki yazımızda, şirket içerisindeki inovasyon çalışmalarınızı başarılı sonuçlara ulaştıracak olan kişilerden ve görevlerinden bahsediyor olacağız.
İnovasyonda İnsan Rolleri
Kreatörler
Kreatör şirketler son derece yenilikçi olup popüler fikirlere uyum sağlarlar. Tipik olarak güçlü, cesur, vizyon sahibi bir lider tarafından yönetilir, temel pazarlarını bozar, fikri mülkiyetlerini korur ve sektöre layık görülen yüksek odaklı büyük bahisler yapar. 2008'den 2017 yılına kadar %21.2 iç verim oranına sahip olan Apple, kreatör modelini uygulayan en iyi örnekler arasındadır.
Çözüm Geliştiricileri
Çözüm geliştiricileri, pazara ilham vermek, gözlemlerden faydalanmak ve müşteri önceliklerini ve sorunlarını ele almak için, şirketlerin derin bir içgörü kazanmalarında yardımcı olur. Nike (%16.5 iç verim oranı) bu modeli uygulayarak müşteri görüşlerini en yeni tasarım ve teknolojiyle birleştiriyor. Örneğin; ayakkabı tabanlı sensörler, müşterilerin değer verdiği yüksek düzeyde kişiselleştirilmiş geri bildirim sunan web tabanlı platformlara bağlanır.
Kaldıraçlar
Kaldıraçlar, daha üstün bir iş modeli yaratır ve daha sonra sektör liderliklerini sürdürmek için bundan yararlanırlar. Ana şirketi %16,8 iç verim oranı olan Zara, hızlı çevrim inovasyonu ve ileriye dönük tasarımları endüstriyi değiştiren İspanyol bir perakendecidir. Zara’nın başarısının merkezinde, yeni ürünlerin mağazalara ulaşma süresini önemli ölçüde kısaltan çığır açan tasarım, üretim ve dağıtım süreçleri yer alıyor.
Savunucular
Savunucular, olgun veya yavaş değişen endüstrilerde kazanmak ve avantajlarını korumak için savunmada yenilik yapma eğilimi gösterirler. Teknoloji gittikçe daha fazla endüstriyi dönüştürdüğü için, bu yönteme bağlı kalmak giderek daha riskli hale geliyor. Başarının anahtarı, potansiyel olarak yıkıcı yenilikler için manzarayı izleme, ortaklıklar ve satın almalar gibi taktikleri kullanarak onlara karşı savunma yeteneğidir. Allstate Insurance (%6.4 iç verim oranı) bu yaklaşımı kullandığında, çevrimiçi ve uygulama tabanlı ürünlere geçişi belirleyebildi ve geride kalmamak için öncü güvenceyi kazanabildi.
İnovasyon Stratejistleri
Yenilik stratejisti, fikir koleksiyonuna odaklanır ve yenilik yönetiminin stratejik yönelimini benimser. Spesifik olarak fırsatların, risklerin, güçlü ve zayıf yönlerin analizinin yanı sıra geleceğin önemli konularının çıkarılmasını ve inovasyonla ulaşmak istenilen amacı ve vizyonu içerir. Tüm bunlar şirketleri inovasyon stratejisine ulaştırır.
Fütürologlar
Fütürologlar, inovasyon stratejisinin geliştirilmesine temel teşkil ettiği inovasyon stratejistiyle yakın çalışırlar. Bu çalışma, gelecekteki eğilimler ve bunların şirket üzerindeki etkileriyle ilgili araştırmaları içerir. Kurumsal öngörünün bir parçası olarak inovasyon stratejisi, arama alanları ve her şeyden önce fikir bulmak için temeli oluşturan geleceğe yönelik tasarımları oluştururlar.
Genişleticiler
Genişleticiler, temel yeteneklerini bitişik pazarları ele geçirmek ve büyümeyi teşvik etmek için yeni yöntemlerle uygularlar. Eczacılık alanında hizmet veren yenilikçi firma Gilead (%14.4 iç verim oranı), sürekli olarak yeni hastalık kategorileri ve pazarlarına girmekte. Büyüme arayışı, güçlü yönetim, tekrarlanabilir Ar-Ge ve üretim süreçleri ile başarıya ulaşmak ve uzun vadeli bir bakış açısı sağlayan bir risk toleransı elde etmek için sürekli olarak pazarlara girmektedir. Örneğin, 2011'de Pharmasset'i satın alarak Gilead, hepatit C için sınıfındaki en iyi iki tedaviyi geliştirebildi ve bu umut verici pazara girebildi.
Kurumsal Geliştiriciler
Kurumsal geliştirici, inovasyon süreçleri,  inovasyon sistemleri, inovasyon kültürü gibi yapıları organize eder. İnovasyonun kendisini yönlendirmez, bunun yerine yeniliğin organizasyonda teşvik edilmesi ve başarılı bir şekilde gerçekleşmesi için çerçeve koşullarını belirler.
Hızlı Takipçiler
Hızlı takipçiler, rekabetçi inovasyonlara hızlı bir şekilde yanıt verebilmek ve inovasyonları sıklıkla geliştirebilmek için, yeteneklerini tüm boyutlarda optimize ederler. Reckitt Benckiser Group (%14.7 iç verim oranına sahip), tüketici ürünleri sektöründe düşük tüketici değiştirme maliyetleri ve kısa ürün geliştirme döngüleri ile karakterize sınıfının en iyi takipçisidir. Şirket, riski en aza indirmek ve hızı en üst düzeye çıkarmak için, teknik kapasiteye ve kaynak yatırımına odaklanır. Ürün testlerinde ise, tüketilen asgari enerji ile tüketici anlayışı fikrine odaklanır.
Fikir Yöneticisi
Bir fikir yöneticisi, çok çeşitli kaynaklardan gelen fikirleri toplar, bu yüzden fikir üretici kendisi değildir. Daha çok koleksiyon, değerlendirme ve seçimle ilgilenir. Bunu yaparken, genellikle çalışanların fikirlerini yansıtan bir fikir yönetim sistemi tarafından desteklenir.
İş modellerine bağlı inovasyon çalışmalarında liderlerin yönetime tamamen öncülük etmeleri, ya da gerekli altyapıyı ve sistemleri sağlayarak ve çalışanları yönlendirerek koçluk yapmaları gerekiyor. İnovasyon kültürünün benimsenmesini sağlamaları da yapılması gerekenlerden. Bunların arasındaki çizgi ise elbette liderin yapısına, sektöre, şirketin kültürüne ve büyüklüğüne göre değişiklik göstererek şekilleniyor.
Peki, inovasyon tarafında senin yaratıcı rolün hangisi?
Sence sen hangi profile aitsin?
Adobe da yakın zamanda yaratıcı kişilikler için keyifli bir test hazırladı. Yaratıcı profilini, Adobe'un görsel şöleni eşliğinde, My Creative Type testi ile keşfedebilirsin :).
Türkiye'de ve Dünyadaki inovatif örnekleri aylık olarak takip edebilmek için bültenimize abone olabilirsiniz.
Bu konuyu sevdin mi?
Güncellemeleri artık almak istemiyorsanız abonelikten çıkabilirsiniz buradan.
Bu bülteni yönlendirirseniz ve beğenirseniz, abone olabilirsiniz: buradan.
Revue kullanılarak iletildi
Userspots | IoX - Eski Büyükdere Caddesi Sanayi Mahallesi Behçet Sokak Büyükdere İş Hanı