Profile bak

IoX Digital - İnovasyon Bülteni #38 - Yeme-İçme Trendleri

Revue
 
Merhabalar! İki haftada bir, ilgilendiğimiz, yer almak istediğimiz ve iyi bulduğumuz örnekleri ve yön
 

IoX Digital - İnovasyon Bülteni

22 Mayıs · Konu #38 · Tarayıcıda görüntüle
Türkiye'den ve Dünya'dan inovatif örnekleri bulabileceğiniz e-mail bülteni. Paylaşarak destek olun. http://www.ioxdigital.com

Merhabalar! İki haftada bir, ilgilendiğimiz, yer almak istediğimiz ve iyi bulduğumuz örnekleri ve yöntemleri paylaştığımız inovasyon bülteninin 38. sayısında; “Yeme-İçme Trendleri"ni konu edindik. “Yeme-İçme sektöründe neler olup bitiyor?”, “Hangi inovasyon çalışmaları ön plana çıkıyor” gibi merak uyandıran konuları bir araştırdık ve gelişmeleri sizlerle paylaşmak istedik.
Keyifli okumalar diliyoruz.

YEME-İÇME TRENDLERİ
Yeme-içme sektörü büyük bir değişim sürecinden geçiyor. Yenilikçi ve özelleştirilmiş konseptlerle faaliyet gösteren markaların inovasyon hareketleri pazarı yeniden şekillendiriyor. Hizmette amaç sadece yemek olmaktan çıktı, tüketici odaklı girişimler ön plana alındı. Artık sağlık değeri yüksek içerikli yemek ve içecekler tüketicinin deneyimine daha fazla sunuluyor. Kahve zinciri kafeler yerine, genç nesile hitap eden yerel ve yeni görünüme sahip kafelere daha sık rastlıyoruz.
Tüm bu yeniliklerle birlikte teknoloji destekli yeme-içme trendleri de gelişiyor.
Geçmişten bugüne mutfak değişmedi, içindeki insan değişti.
1920’li yıllarda kadın hakları savunucusu bir mimar tarafından Frankfurt Mutfağı adında bir yapı oluşturuldu. Mimarın, kadınların mutfakta daha kolay ve hızlı iş yapmalarını sağlamak amacıyla başlattığı çalışmada mutfak yerleşimi bir üçgene göre oluşturuluyor.
Bu mutfak tipine göre, malzemelerin olduğu kısım, buzdolabının durduğu yer ve yemeğin yapıldığı konum ortasındaki alan ergonomik olarak üçgene göre belirleniyor. Yapılan bu çalışma bugünün mutfak tasarımlarına ve verimliliğine de yön veriyor. O zamandan bugüne değişen; mutfaktan ziyade içerisindeki kullanıcının hareketleri oldu. Artık ürünleri ve o mutfağın bulunduğu evi satın almak yerine, tüm bunları kiralamaya çalışan bir kullanıcı var. Bu noktada şirketler, kullanıcının beklentilerine yönelik girişimlerde bulunmaya başladılar. Örneğin; Ikea yakın zamanda ürünleri satmak yerine kiralama ve abonelik gibi yapıları hayata geçirmeyi planlıyor. Tüketici bu yenilikle birlikte bir mutfağı kiralayabilecek.
Facebook’un hazırladığı trend raporuna göre; günümüzde artık daha fazla Millennial evde yemek yapıyor ve uluslararası yemek pişirme ekipmanlarının satışları 12 aylık süreçte istikrarlı bir şekilde arttı. Bu hareketlere paralel olarak Millennial'lar sağlık kaygısıyla dışarıda yemek yemeyi bırakma eğilimine girdiler.
Dünya çapında yeme-içme alanında yapılan değişimler bunlarla sınırlı değil. İşte sektördeki değişimlerden etkilenen diğer yeme-içme trendleri:
İyi Yaşama Hali: Wellness
Tüketicilerin bu beklentilerine bağlı olarak Wellness trendi altında projeler geliştirildi. Millennial’lar bir ürüne yatırım yapmak veya ürünü satın almak yerine, kendilerine yatırım yapmayı tercih ediyor. Hem mutfakta hem de günlük hayatta iyi bir yaşama dair beklenti içerisindeler. 2019 yılında iyi yaşamak için yapılacaklara, mühendislik ve tasarım yaklaşımı dahil olacak.
Ekmek 2.0
Karbonhidrat yıllarca diyet listelerinin yasaklı kısmında rol aldı, ekmekle aramıza mesafe koyduk. Şimdi ise girişimciler sağlıklı gıda üretiminde farkındalık yaratmaya yöneldiler. Facebook'un yayınladığı raporda da belirtildiği gibi, gıda sektöründe hizmet veren girişimci şirketler, düşük karbonhidrat indeksli ekmekler yaratan, ‘yavaş karbonhidratlı pişirme’ veya 'yavaş doğal fermente etme’ gibi işlemlerle ekmeği geliştiriyor. Buna bağlı olarak alternatif un üretimiyle birlikte pirinç unu ve einkorn buğdayı gibi eski tahıllar da tekrar popülerlik kazanıyor.
İzlenebilirlik
İyi yaşama adına yapılan inovasyonlar sayesinde artık sağlık verileri kadar soframıza gelen yiyeceklerin de geçmişini takip edebiliyoruz. IBM ve Wallmart, tedarik zincirinde güvenilirliği ve otomatizasyonu artırmak için takip edilebilirliği Blockchain’a emanet ettikleri bir proje gerçekleştirdi. Mobilde ise, “Nesnelerin İnterneti” konusunu paketlenmiş gıda maddelerine uyarlamış bir girişim olan Qliktag’i örnek verebiliriz. Qliktag; paketlenmiş gıdaların içerisinde bulunan malzemelerle ilgili detaylı bilgi veren bir uygulama.
Frank Yiannas (Walmart Gıda Güvenliği Başkan Yardımcısı)‘nın, Walmart'ın IBM Blockchain Platformu üzerine inşa edilmiş IBM Food Trust'ı kullanarak tedarik zincirinde gıda ürünlerini nasıl takip edebileceğini açıkladığı video ile çalışma hakkında daha fazla ayrıntıya ulaşabilirsiniz.
Walmart's food safety solution using IBM Food Trust built on the IBM Blockchain Platform
Ev Teknolojisi
Yavaş yavaş evimizdeki sayısı artacak olan akıllı ürünlerle, buzdolabında ürün bittiğinde Amazon’dan sipariş verme hikayesini gerçekleştirmeye yaklaşıyoruz. Bir kickstarter projesi olan SmarterWare tam da bu konuda işimizi kolaylaştırıyor. SmarterWare; gıdaların tazelik ve diğer tüm kontrollerinin sağlanması için tüm platformlarla konuşan, sade şık tasarımlı bir ürün. Ürünü kaba yerleştirdiğinizde, içerisinde bulunan gıdanın tazelik seviyesini renk uyarılarıyla gösteriyor.
Ovie Smarterware | The world's first smart food storage system
Akıllı Mutfak
Gelişmeler gösteriyor ki 2000 yılı sonrası doğanlar daha çok kendi mutfaklarında yemek yiyecekler. Ancak yemeği onların yerine hazırlayan bir ürün olacak. 4 MIT mezunu, endüstriyel mutfağı otomatik hale getirmek için bu alanda ilk adımları attı. Geliştirdikleri Spyce adlı kickstarter projesinde, seçtiğiniz malzemeleri otomatik olarak, kısa bir sürede yemeğe dönüştüren mutfak robotu ürettiler.
Spyce - Robotic Restaurant by Four MIT Graduates in Collaboration with Chef Daniel Boulud
Çevre İçin Tasarım
Tüketiciler aldıkları ürünün sağlıklı olmasının yanında ürün ambalajlarının çevreye duyarlı olması konusunda da beklenti içerisindeler. Ürünü alırken sadece o ürünün nasıl tüketileceği değil, üründen arta kalan malzemelerin çevreye duyarlı bir şekilde çöpe atılmasına ilişkin de çalışmalara ihtiyaç duyuyorlar. Girişimcilerin çevre sağlığına uygun tasarımlar yapması bekleniyor.
Alışveriş Yaptığın Yerde Yemek Ye
Alışveriş yaptığımız noktada yeme içme deneyimini yaşamak bir standart haline geldi. Alışık olduğumuz eski endüstriyel mutfaklar artık arka planda değil. Girişimciler büyük yatırım yaptıkları mutfak alanını, yeme içme alanıyla birleştirerek müşteri deneyimine açtılar. Markalar, tüketiciye deneyimle ve satın al çağrısı yapıyorlar. Zeytinburnu’nda bulunan Kahve Dünyası Fabrikası da bu yapıya sahip bir örnek. İçerde hem kahve ve çikolatanın yapımını izleyebiliyor hem de tadabiliyorsunuz.
2014 yılında Londra'da bir grup aile tarafından açılan Hill & Szrok, 15. yüzyılda ortak masalarda yemek pişirme fikrinden yola çıkarak, semt restoranı tarzıyla oluşturuldu. Hill & Szrok hem kasap hem de yemek yeme alanlarına sahip bir restoran. Sadece yeme-içme tarafında değil tüm süreci deneyimleme özelliği ile müşterilerine hizmet veriyor.
İstanbul - 42 Maslak'ta bulunan Türk Lezzet Müzesi de geleneksel ve yöresel yemekleri barındıran, yeme-içmenin yanında lezzet deneyimini de yaşamanıza olanak tanıyan bir oluşum.
Bu konuyu sevdin mi?
Güncellemeleri artık almak istemiyorsanız abonelikten çıkabilirsiniz buradan.
Bu bülteni yönlendirirseniz ve beğenirseniz, abone olabilirsiniz: buradan.
Revue kullanılarak iletildi
Userspots | IoX - Eski Büyükdere Caddesi Sanayi Mahallesi Behçet Sokak Büyükdere İş Hanı