Profile bak

IoX Digital - İnovasyon Bülteni #40 - Yeni Ürün Geliştirme Rotası

Revue
 
Merhabalar! Bildiğiniz üzere, inovasyona dair ülkemizden ve dünyadan güncel gelişmelere yer verdiğimi
 

IoX Digital - İnovasyon Bülteni

2 Temmuz · Konu #40 · Tarayıcıda görüntüle
Türkiye'den ve Dünya'dan inovatif örnekleri bulabileceğiniz e-mail bülteni. Paylaşarak destek olun. http://www.ioxdigital.com

Merhabalar! Bildiğiniz üzere, inovasyona dair ülkemizden ve dünyadan güncel gelişmelere yer verdiğimiz bültenimizle iki haftada bir sizlerleyiz. Bu hafta gündemimizde, çok taze hazırladığımız inovasyon rehberi sayfamız yer alıyor. IoX ekibi olarak sizlerle mevcut iş süreçlerimizi paylaşmak adına bir araya geldik ve “Yeni Ürün Geliştirme Rotası”nı oluşturduk. Rotamızın, yenilik üretme motivasyonunuza katkı sağlaması dileğiyle, keyifli okumalar diliyoruz :)

Yeni Ürün Geliştirme Rotası
Yeni ürün geliştirme sürecinde kafanızda çok fazla soru işareti vardır ve cevaplarını çoğu zaman o ürünü gerçekten yapana kadar bulamayabilirsiniz. “Sizi yeni bir ürün geliştirmeye götüren bu yolun bir sonu var mı?”, “Şirketinizi bir yere taşıyabilecek mi?”.
Emin olun bugüne kadar harika ürünler üretmiş şirketler de benzer bir bilinmezlikle karşı karşıya. Tam da bu noktadan yola çıkarak, bilinmezlik durumunda görüş mesafenizi artıracak yöntemleri sizler için “Yeni Ürün Geliştirme Rotası” adlı yazımızda derledik. Bir girişimci veya şirket, rotamızda bahsettiğimiz yöntemleri takip etmeden sadece sezgileriyle bu mesafeyi artırabilir. 
Bu sezgiler, “Mint" de olduğu gibi bir yazılımcının “Bu paralar nereye gidiyor?” sorusunu çözmek için yazdığı yazılımın 4 milyar dolarlık bir ürüne dönüşmesini sağlayabilir.
Yeni ürün geliştirme süreci için sezgileri bir kenara bırakırsak, bizim rotamız şu aşamalardan geçiyor: 
2- Trend
4- MVP
6- Prototip
7- Test
Temel Rota: Design Thinking
Sürece başlamadan önce “Tasarım odaklı düşünme” terimini hayatımıza dahil etmemiz faydalı olacaktır. Birilerinin merkeze “insanı” ve onun yaşadığı “problem”leri almasına ihtiyaç var. Bunun bir tasarım şirketi tarafından güzel paketlenmiş bir ismi var: Design Thinking (Tasarım Odaklı Düşünme). 
Dünyaca ünlü tasarım ajansı IDEO’nun popüler hale getirdiği bu kavram, merkeze insanı ve bağlamı alan bir problem çözme metodolojisi.
Farklı kuruluşlar tarafından farklı isimleri barındıran bu yöntem temelde; Empati, Fikir Üretme ve Prototipleme ile Test’ten oluşan basit bir akışa sahip.
Merak edenler için bu yöntemleri listelediğimiz sayfamız: Design Thinking Methodları
Günümüzde tanımladığımız, üzerine yatırım yapmayı istediğimiz, insanların çözüm için para ödeyeceklerini düşündüğümüz o problemi, en yalın ürün ile çözerek adım adım ilerlemeye çalışıyoruz.
Design Thinking sürecinin tamamıyla ilgili IoX YouTube kanalımızda bir tanım videosu çekmiştik, ilgilenirseniz izlemenizi tavsiye ederiz.
İyiFikir #3 - Design Thinking Nedir?
Benzer Konsept: Yalın Girişim
Yukarıdaki paragraflarda “Ben bu Design Thinking sürecini bir yerden tanır gibiyim” diyor olabilirsiniz. Son yılların popüler girişim oluşturma yöntemi “Yalın Girişim” yukarıda bahsettiğimiz süreci daha güzel bir şekilde ifade ediyor.
“Yalın Girişim”, “Tasarım Odaklı Düşünme” hatta “Ürün Tasarımı” süreçleri aslında birbirlerine çok benzer yapılar.
Hepsi odağına müşteriyi yani hedef kitleyi alıyor, onu tanımak için bazı adımlar atıyoruz, bütün süreçlerde bir prototip veya MVP adını verdiğimiz; yapmaya çalıştığımız ürünün ufak çalışır veya çalışır taklidi yapan halini yapıyor ve hedef kitlemizden geri bildirimler alarak ilerliyoruz.
Bu ilerleme bizleri başta sıraladığımız 7 aşamalı “Yeni Ürün Geliştirme Rotası”na ulaştırıyor. 
Tüm bu aşamaları, yolu inovasyondan geçen herkese rehber olacak şekilde ve birçok hikâye ile birlikte kapsamlı olarak rotalaştırdık. Bu yolculukta merak ettiğiniz her ayrıntıya “Yeni Ürün Geliştirme Rotası” adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz. 
Yeni Ürün Geliştirme Rotası | IoX Digital
Bu konuyu sevdin mi?
Güncellemeleri artık almak istemiyorsanız abonelikten çıkabilirsiniz buradan.
Bu bülteni yönlendirirseniz ve beğenirseniz, abone olabilirsiniz: buradan.
Revue kullanılarak iletildi
Userspots | IoX - Eski Büyükdere Caddesi Sanayi Mahallesi Behçet Sokak Büyükdere İş Hanı