Profile bak

IoX Digital - Tasarım ve IoT Bülteni #1 - Dijital Kumbaralar

Revue
 
Merhabalar!  Sizlere, IoT'nin nabzını tutma imkanı sunan bir bülten hazırlama kararıyla; ülkemizden v
 

IoX Digital - İnovasyon Bülteni

19 Aralık · Konu #1 · Tarayıcıda görüntüle
Türkiye'den ve Dünya'dan inovatif örnekleri bulabileceğiniz e-mail bülteni. Paylaşarak destek olun. http://www.ioxdigital.com

Merhabalar! 
Sizlere, IoT'nin nabzını tutma imkanı sunan bir bülten hazırlama kararıyla; ülkemizden ve dünyadan bu teknoloji ve bu teknolojinin tasarımla ilişkisini ele alan gelişmeleri paylaşmayı amaçlıyoruz. Bültenimize kaydolarak iki haftada bir her Salı, her sayının kendine özgü olan tematik içeriklerini e-posta adresinize gönderiyoruz. Bülteni paylaşarak daha büyük kitlelere erişmemize yardımcı olabilir, IoT ile ilgili farkındalığın ve bilincin gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.
Cihazlarınız ve siz; internete bağlı kalın!

Birikim yapmaya güncelleme geldi!
Evet, bu sayımızın konusu; Akıllı Kumbaralar!
Bir IoT ürün olarak, ülkemizdeki bankalar tarafından çok çabuk sahiplenilen ve tüketiciyle hızla buluşan akıllı kumbaraların Türkiye'de ve Dünya'daki örneklerini, nasıl bir altyapısı olduğunu ve yapabileceğimiz bir “do it yourself” projesini bir araya getirdik. Birde bu sayıyı hazırlama kararımızın ardından bizleri çokça heyecanlandıran bir gelişmeyi de sizlerle bu sayıda paylaşmak istedik.
Kumbara kültürü ile özdeşleşmiş bir marka; İş Bankası
İş Bankası, ülkede birikim yapma kültürünü aşılamayı başarmasına olanak tanımış, hafızalara kazınan metal kumbaranın yeni versiyonu ile birikim yapmanın yeni haline olanak tanıyor. Geleneksel kumbara tasarımı bozulmadan, üzerine renkli dijital ekran entegre edilerek İşCep mobil aplikasyonuyla entegre olabilen bir kumbara ile karşımıza çıkıyor.
İş Bankası Dijital Kumbara - YouTube
Ürünlerin teknolojilere çabuk adaptasyonuna hemen ayak uydurabilen çocuklar için paranın dijital ortamda biriktirilmesi elbette çok şaşırtıcı değil. Hedef kitlesi genellikle çocuklar olan kumbaralara onların ne kadar kolay adapte olabildiğini televizyon dizilerinde de görmek mümkün. 
Dijital Kumbara. Çocuklar Duymasın 15.Bölüm - YouTube
Burada, dizide gerçekleşen kuşak karmaşası düşünülmüş olacak ki; İş Bankası kumbarası içerisine hem madeni, hem kağıt hemde dijital ortamda para gönderilebilen bir bütünlük ile karşımıza çıkıyor. ​İşCep kullanan veliler İş Bankası şubelerine başvurarak 18 yaşından küçük çocukları için Dijital Kumbara alabilirler. Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki bağlantıyı inceleyebilirsiniz.

Detaylı bilgi için ulaşabileceğiniz site! Dijital Kumbara | Türkiye İş Bankası A.Ş.
Dijital kumbaraların başlangıcı
Basit Sayaç Kumbara
Dijital kumbaralar içerisine atılan birikimin miktarının bilinmesi isteğiyle doğdu. Şu anda piyasada bulunan bu basit kumbaralar atılan paraları tanıyarak içerisinde ne kadar birikiminiz olduğunu gösteriyor.
Clever Kash!
Meet Clever Kash - ASB's new cashless moneybox. - YouTube
Clever Kash, bir Yeni Zelanda bankası olan ASB Bank'ın çocukların birikim yapması ve para kazanmaya teşvik edilmesi amacıyla sevimli bir fil formunda tasarlanmış akıllı kumbarası. Bankanın önceki fil formunda tasarlanan kumbaralarına yenilikçi ve akılcı bir yaklaşım olmuş. Aşağıdaki videoda geliştirilme sürecine dair eğlenceli görüntüler bulabilirsiniz.
The Making of Clever Kash | ASB - YouTube
Başarılı bir kickstarter girişimi; ERNIT
ERNIT
Oldukça başarılı bir kicstarter girişimi olarak karşımıza çıkan ERNIT; çocukların para biriktirme alışkanlığı kazanabilmesini ana hedefi olarak belirlemiş. ERNIT madeni ve kağıt paralarla çalışmıyor ancak içerisinde dijital paraların yanı sıra kripto paralarda saklayabiliyor.
ERNIT™ - The piggy bank for digital money - YouTube
Eğlenceli tasarımı, kripto para cüzdanı ve vaad ettiği kazanımlara uygun yaklaşımıyla oldukça tutarlı bir IoT ürün. Işık ve gözlerin etkileşimi ürünü eğlenceli hale getiriyor formu ise standart domuz kumbaralarının bir soyutlaması olarak oldukça başarılı.
ERNIT™
Eğlenceli tasarımı, kripto para cüzdanı ve vaad ettiği kazanımlara uygun yaklaşımıyla oldukça tutarlı bir IoT ürün. Işık ve gözlerin etkileşimi ürünü eğlenceli hale getiriyor formu ise standart domuz kumbaralarının başarılı bir soyutlaması olarak oldukça başarılı.
Quirky üzerinden bir girişim; Porkfolio!
Porkfolio
Birkaç yıl önce General Electric ile partnerlik yapan Quirky üzerinden pazara sunulmuş bir IoT dijital kumbara olarak karşımıza çıkıyor Porkfolio. 
Porkfolio - YouTube
Porkfolio, bu konudaki amiral ürünlerden. App ile entegrasyonu çok başarılı. Ürünün genel deneyimi, app arayüzleri ile dikkat çekiyor. Hedefler koyup bu hedeflere giden yoldaki grafiğinizi size verebiliyor. Tüm bunların yanı sıra madeni paraları da içerisine atabiliyor olmak gerçek kumbara hissiyatını veriyor. Çalınma ihtimaline karşı konulmuş hareket sensörleri güvenliğini de gözetiyor. Klasik kumbaraların aksine yatar pozisyonda duran domuz eğlenceli forma sahip.
Kendi akıllı kumbaranı yap!
Evimizde kendi akıllı kumbaramızı yapmak mümkün mü? Elbette! İnternet üzerinden bulup sipariş edebileceğiniz programlanabilir bir madeni para sayacı ile, Arduino ile çalışan basit bir akıllı kumbara yapabilirsiniz. Aşağıda bu konuyla ilgili videoyu bulabilirsiniz. Videonun açıklama kısmında verilen bağlantıdan github üzerinden sunulan kodlara ulaşmak mümkün.
How-To: Electronic Piggy Bank - YouTube
Peki ya bir sonraki adım?
Kripto paraların hayatımıza girmesi; para, birikim ve kumbaraların anlamını değiştiriyor. Bu konuda gelecek senaryoları ne olacak? Bizim de bir fikrimiz var!
IoT Camp Winter 18'
IoT WinterCamp 18' - Pre-Application
Bu konuyu sevdin mi?
Güncellemeleri artık almak istemiyorsanız abonelikten çıkabilirsiniz buradan.
Bu bülteni yönlendirirseniz ve beğenirseniz, abone olabilirsiniz: buradan.
Revue kullanılarak iletildi
Userspots | IoX - Eski Büyükdere Caddesi Sanayi Mahallesi Behçet Sokak Büyükdere İş Hanı