Profile bak

IoX Digital - Tasarım ve IoT Bülteni #11 - Yeni Nesil Ulaşım

Revue
 
Merhabalar, 2 haftada bir yayınladığımız Tasarım ve IoT bültenimizin bu sayısında sizlere “Yeni Nesil
 

IoX Digital - İnovasyon Bülteni

8 Mayıs · Konu #11 · Tarayıcıda görüntüle
Türkiye'den ve Dünya'dan inovatif örnekleri bulabileceğiniz e-mail bülteni. Paylaşarak destek olun. http://www.ioxdigital.com

Merhabalar, 2 haftada bir yayınladığımız Tasarım ve IoT bültenimizin bu sayısında sizlere “Yeni Nesil Ulaşım'dan” bahsedeceğiz.
Bir şeyi bir yerden başka bir yere aktarma anlamı ile ulaşım; hareket eden şeye ve gidilen yere göre geniş bir çeşitliliğe sahip. Tekerleğin icadı ile başlayıp, ışınlanma hayaline yaklaşmaya kadar uzanan ve gün geçtikçe artan ulaşım hızı ve çeşitliliği ile yeni fikirler üretilmeye devam ediyor. Bu sayımızda bu fikirlerden öne çıkanlara değineceğiz.

Başlamadan Önce: İnovasyon Kampı
İnovasyon Kampı
Bültene başlamadan önce size İnovasyon kampından bahsetmek isteriz. 4 haftalık İnovasyon kampı ile siz de inovatif ürünler, arayüzler, servisler geliştirebilir ve programa dahil olan tasarımcılar ve yazılımcılarla birlikte yalın inovasyon sürecini deneyimleyebilirsiniz. İlgilenirseniz maile cevap atmanız yeterli. Şimdi bültene dönelim:
Space Elevator
1895'te Rus bilim adamı Konstantin Tsiolkovsky'nin Eyfel Kulesinden esinlenmesi ile ortaya çıkan Uzay Asansörü fikri uzayla ilgili 500 fikrinden sadece biri. Bir çok bilim kurgu eserine ilham veren bu fikir hayal olmaktan çıkmaya başlıyor. Obayashi adlı Japon inşaat şirketi ciddi bir şekilde 2050 yılına kadar yeryüzünden 36 bin kilometre yükseklikte bir uzay istasyonu ve bu istasyona uzanacak bir çeşit asansör inşa etmeyi planlıyor.
Uzay Asansörü – Bilim Kurgu Mu Yoksa İnsanoğlunun Geleceği Mi?
Hyperloop One
Gerçekleşmeye çok yaklaşan bir başka hayal ise Robert Goddard'ın 1909'da ortaya attığı vakum tren fikri. Hyperloop One, bu fikrin gerçekleşmek üzere olduğunu gösteren ilk testini başarıyla tamamladı. Şirketin hedefi 2021 yılına kadar hizmette üç üretim sistemine sahip olma hedefine ulaşmak. 
How Virgin Hyperloop One's System Becomes Reality
Watch the Hyperloop Complete Its First Successful Test Ride | WIRED
Transit Elevated Bus
Kısaca TEB projesi yönlendirilmiş bir otobüsün karayolu trafiğinin üstünde durduğu yeni bir otobüs konseptiydi. İlk yol testini gerçekleştirse de şuan proje askıya alınmış durumda.
China's 'Super Bus' gets first test run
Mercedes-Benz Smart Vision EQ Fortwo
Smart Vision EQ Fortwo, yeni bir kentsel ulaşım şeklini bireyselleştirilmiş, oldukça esnek, tamamen verimli bir şekilde sunuyor. Bu araç şahsi otomobilden ziyade geleceğin araç paylaşım programları için düşünülmüş.
The future of mobility | smart vision EQ fortwo
Mercedes-Benz Smart Vision EQ concept first ride
Toyota E-Palette
Önceki bültenimizde de bahsettiğimiz E-Palette projesini Toyota “Servis işletmeleri olarak bir dizi hareketlilik için ölçeklenebilir ve özelleştirilebilir olacak şekilde tasarlanmış tam otonom yeni nesil elektrikli araç.” olarak tanımlıyor. Yani bu konsept ile kargoculuk, lojistik, tıbbi klinikler, e-ticaret şirketleri, büfe, ofis ve bunun gibi kullanımların mobilleşmesini sağlayacak.
Toyota e-Palette Concept - YouTube
Amazon Prime Air
Hala geliştirilmekte olan Amazon'nun yeni bir teslimat sistemi olan Prime Air, insansız hava araçlarını kullanarak 30 dakika ya da daha az bir sürede güvenli bir şekilde paketleri ulaştırmak için tasarlandı. Prime Air, nakliye sisteminin genel güvenliğini ve verimliliğini artıracak hızlı koli teslimatı sağlayacak.
Amazon Prime Air’s First Customer Delivery
Goodyear Eagle 360 Urban
Geleceğin otonom araçların manevra kabiliyetini ve verimliliğini daha da ileri götüren Goodyear Eagle 360 Urban, geleceğin lastiği üzerinden kurgulanmış bir şehir içi ulaşım konsepti. 
Goodyear Eagle 360 Urban
General Motor EN-V
EN-V, Segway Inc. ve General Motors tarafından ortak olarak geliştirilen ve sürücülü veya otonom olarak çalıştırılabilen 2 kişilik bir elektrikli konsept otomobildir. Chevrolet markası altında proje geliştirilmeye devam ediyor.
General Motors EN-V
Bitirmeden : IoT & Innovation Workshop
3-4 Mayıs tarihlerinde gerçekleşen Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük katılımlı Kullanıcı Deneyimi odaklı konferanslarından biri UXAlive'da IoX Digital olarak IoT & Innovation Workshop'unu gerçekleştirdik. Workshop çıktıları ve detayları için takipte kalın.
UXAlive - IoX Digital - IoT & INNOVATION WORKSHOP
Bültene gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler! 2 hafta sonra yine bir başka yenilikçi içerikle karşınızda olacağız. Bültenimizi paylaşarak projelerimize ve heyecanımıza destek olabilirsiniz.
Bağlantıda kalın!
Bu konuyu sevdin mi?
Güncellemeleri artık almak istemiyorsanız abonelikten çıkabilirsiniz buradan.
Bu bülteni yönlendirirseniz ve beğenirseniz, abone olabilirsiniz: buradan.
Revue kullanılarak iletildi
Userspots | IoX - Eski Büyükdere Caddesi Sanayi Mahallesi Behçet Sokak Büyükdere İş Hanı