Profile bak

IoX Digital - Tasarım ve IoT Bülteni #2 - Müze ve Sergi Deneyimi

Revue
 
Merhabalar, Her 2 haftada bir yayınladığımız bülten ile karşınızdayız. Önceki bültene gösterdiğiniz i
 

IoX Digital - İnovasyon Bülteni

2 Ocak · Konu #2 · Tarayıcıda görüntüle
Türkiye'den ve Dünya'dan inovatif örnekleri bulabileceğiniz e-mail bülteni. Paylaşarak destek olun. http://www.ioxdigital.com

Merhabalar,
Her 2 haftada bir yayınladığımız bülten ile karşınızdayız. Önceki bültene gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkürler, 300'ü geçkin üyeye ulaştık,  IoT kampımıza 50'den fazla başvuru aldık. Kumbara çalışmalarımız başladı, o konuda da gelişme oldukça sizinle paylaşacağız. Bu bültenin konusu yine üzerine çalışmakta olduğumuz bir konu olan Müze ve Sergi deneyimi.
Cihazlarınız ve siz; internete bağlı kalın!

Yeni Müze ve Sergi Deneyimi
Mevcut Etkileşim Örnekleri
Hammer Museum - Grafik Tasarım Bölümü
Ziyaretçinin konunun içerisine dahil edilmesi, akıllı teknolojilerin hayatımıza girmesiyle interaktifleşen dünyanın olmazsa olmazı haline geldi. Ancak tabii ki, aslında bir müzenin ya da serginin deneyiminin arttırılması altında kompleks teknolojiler olmadan da mümkün olabiliyor. Bu konuda iyi örneklerden bir tanesi Hammer Museum'da yer alan bir Grafik Tasarım sergisinde ziyaretçiler, tasarım kararlarıyla ilgili fikirlerini belirtebilme olanağı buluyor. 
Beacon'ın Ötesinde: Müze Deneyimi
Gelişen teknoloji yalnızca müzelere giden ziyaretçilerin, deneyim istatistiklerinin çıkartılması ve basit etkileşimlerin gerçekleşmesinin ötesinde müzelere ve sergilere konu ettiğimiz bir çok şeyin anlatılma biçimine, arşiv imkanlarına da büyük etki etti. Arttırılmış ve sanal gerçekliğin herkes tarafından deneyimlenebilir hale gelmesi, interaktif arayüzlerin farklı formlarla buluşması ve ziyaretçi profilinin değişen beklentileri müzelerin neredeyse anlamlarını değiştirir hale geldi. Bu konuda Google'ın yürüttüğü çalışmalar hem içerik hem metod olarak herkese ilham oluyor. İşte sizler için derlediğimiz dünyanın çeşitli yerlerinden bazı örnekler.
The New Cooper Hewitt Experience - Design Museum  
Cooper Hewitt New York'ta ziyaretçilerini bir sürprizle karşılıyor. Bir kalem, müzedeki tüm deneyiminizi interaktif ve her yerden ulaşabilir hale getiriyor. Kalem ile müze deneyimi daha kişisel, interaktif ve genişletilmiş bir deneyime dönüşüyor.
Cooper Hewitt Smithsonian Design Museum on Vimeo
İnteraktif kalem sayesinde, galeride gezdiğiniz eserleri daha sonra bakmak üzere biletinize kaydedebiliyor, ProcessLab adı verilen bölümde temel tasarım problemlerine müdahale edebiliyor ve en önemlisi müzeyi ziyaret ederken gelişme gösterdiğiniz bazı alanları bir sonraki gelişinizde sürdürebiliyorsunuz. 
Genel konsepti, Local Project ve Diller Scofidio + Renfro tarafından geliştirilen kalemin ortaya çıkması bir çok firmanın ortak çalışmasıyla meydana gelmiş. Kalemin tasarım süreciyle ilgili detaylara aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
Designing The Pen | Cooper Hewitt, Smithsonian Design Museum
The New Cooper Hewitt Experience | Cooper Hewitt, Smithsonian Design Museum
Target Open House
Target Open House aslen bir satış mağazası ancak ziyaretçilerine IoT ürünlerin birbirleriyle ilişkilerini somutlaştıran görselleri, deneyimlemeye imkan tanıması ve herkes tarafından erişilebilir özelliğiyle; deneyim merkezi ve satış noktası arasında bir yerde duruyor. 
TARGET - OPEN HOUSE - YouTube
Google Arts & Culture
Google Cultural Institute - The Lab
Google'ın hala beta sürümü olarak erişebileceğiniz Google Arts & Culture platformu, dünyanın her yerinden hikayeleri ve koleksiyonları herkes için erişilebilir hale getiriyor. Bunun yanı sıra; 2011 yılından beri Google Cultural Institute adı verilen bir ekip, sanat ve teknolojinin bir araya getirilerek, sanatçılar ve sanat severler için yeni yollar keşfedilebileceğine inanıyor. Bu yolda Paris'te kurulan The Lab; yeni müze ve kültür deneyimini yaratmak üzere; yaratıcı kafaları, paylaşmaya yeni bir yol kazandırmak isteyenleri ve özellikle dijital sanat dallarında birşeyler üretenler için alışılmışın dışında bir merkez haline geldi.
The Lab at the Cultural Institute - YouTube
Google Arts & Culture
Google Chrome Web Lab
Google Chrome Web Lab
Londra Bilim Müzesine kurgulanan ve internet teknolojilerini fiziksel bir deneyime dönüştürerek hayata geçiren Google Web Lab, yıl boyu süren bir geçici sergi olarak gerçekleştirildi. Google Creative Lab öncülüğünde gerçekleştirilen proje; fiziksel ve dijital deneyimi bir arada sağlayan endüstriyel görünüme sahip bir mekan ile kurgulandı ve 400.000 fiziksel 6.5 milyon çevrimiçi ziyaretçiyle buluştu. 
Lab Tag Connector - Google Chrome Web Lab
Ziyaretçiler; Universal Orchestra, Sketchbots, Data Tracer, Teleporter ve Lab Tag Connector olarak adlandırılan 5 farklı deneyimi, dünyanın çeşitli yerlerindeki kişilerle birlikte deneyimledi. Aşağıda bu ilgi çekici deneyim alanıyla ilgili videoya ulaşabilirsiniz.
Google Chrome Web Lab - YouTube
AR - Augmented Reality Deneyimi - Apple Park
Apple Park AR Demonstration - YouTube
Apple'ın yeni kampüsü olan Apple Park geçtiğimiz yıl canlanmaya başladı. Henüz yapım sürecindeyken, Apple Park'ın mimari projesi, tasarım prensipleri ve özellikleri, arttırılmış gerçeklik deneyimiyle ziyaretçi merkezinde sunuldu. Bu deneyim için geliştirilen yeni uygulama sayesinde; kampüsün enerji verimliliği, günün farklı zamanlarındaki görünümleri ve mimari yapının farklı kesitlerini görebilme gibi özellikleriyle yeni sergileme ve müze deneyimi için oldukça iyi bir örnek.
VR - Virtual Reality
Sanal gerçeklik teknolojisi, ulaşamadığımız pek çok yeri ulaşabilir hale getirmeye devam ediyor. Dünyanın önde gelen müzeleri, ziyaretçilerini dijital olarakta ağırlamaya başladı. The British Museum, koleksiyonlarını dijital olarak paylaşmak için Oculus ile işbirliğini duyurdu. Google ise herkes tarafından erişilebilir olma prensibiyle Google Cardboard sayesinde, Google Arts & Culture kaynaklarını ve iş birliği yaptığı müzeleri sanal gerçeklikle deneyimlemeye davet ediyor. Sanal gerçeklik, müze deneyimlemeyi zamandan ve mekandan bağımsız kılmayı vaad ediyor. 
Salvador Dali'nin dünyasını hissetmek, keşfetmek isteyenler için, Salvador Dali müzesinde Dali'nin rüyası ismiyle bir deneyim sunuluyor.
Dreams of Dalí: a virtual reality experience - YouTube
Salt Galata, Zahiri Mekanda Arşiv Enstelasyonu
Refik Anadol, Zahirî Mekânda Arşiv, 2017
22 Aralık'tan itibaren deneyimlenebilir bir enstelasyon Salt Galata'da sanat ve yenilik severlerle buluşuyor. Refik Anadol imzası taşıyan Zahiri Mekanda Arşiv enstelasyonu tek bir kullanıcı tarafından etkileşimli olarak deneyimlenebilen üç boyutlu, bilgisayar üretimi bir ortam kuruyor. Bir sanal gerçeklik gözlüğü aracılığıyla bu ortama erişen kullanıcı, SALT Araştırma arşiv koleksiyonlarından 1.700.000'i geçkin belgenin t-SNE makine öğrenme algoritmasıyla görselleştirildiği bir veri uzayında yolculuğa çıkıyor.
Refik Anadol'un 2017 tarihli bu enstalasyonu, sanatçının SALT davetiyle gerçekleştirdiği Arşiv Rüyası projesinin devamı olarak sunuluyor. 
Bu inanılmaz deneyimi 25 Şubat tarihine kadar Salt Galata'da deneyimlemenizi öneriyoruz.
Zahirî Mekânda Arşiv | SALT
Akıllı Teknolojiler Deneyim Merkezi
IoX Akıllı Teknolojiler Deneyim Merkezi
Bizlerde IoX olarak, akıllı teknolojileri, yapı taşlarını ve çalışma dinamiklerini keşfetmek isteyenler için bir Akıllı Teknolojiler Deneyim Merkezi projelendiriyoruz. İlerleyen süreçte AR/VR, Artificial Intelligence gibi konularda çalışmak ve destek olmak isteyen tasarımcı ve mühendis arkadaşlarımızla tanışmak ve buluşmak isteriz.
Bağlantıda Kalın!
İlgilenebileceğiniz diğer bağlantıları burada sizler için derledik.
Google Arts & Culture Experiments
2018 yılına dair beklentilerin ve trendlerin listelendiği bazı önemli bağlantıları bulabilirsiniz.
The Top 8 IoT Trends For 2018
Top 5 IoT trends transforming business in 2018 - Internet of Things blog
3 Internet of Things Trends to Watch in 2018 | Inc.com
Bonus çalışma!
In first, 3-D printed objects connect to WiFi without electronics | UW News
Bültene gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler. Bir sonraki sayıda görüşmek üzere, bülteni paylaşmaktan çekinmeyiniz.
Bağlantıda kalın!
Bu konuyu sevdin mi?
Güncellemeleri artık almak istemiyorsanız abonelikten çıkabilirsiniz buradan.
Bu bülteni yönlendirirseniz ve beğenirseniz, abone olabilirsiniz: buradan.
Revue kullanılarak iletildi
Userspots | IoX - Eski Büyükdere Caddesi Sanayi Mahallesi Behçet Sokak Büyükdere İş Hanı