Profile bak

IoX Digital - Tasarım ve IoT Bülteni #21 - Telehealth

Revue
 
2 haftada bir yayınladığımız bültenimizin bu sayısında son zamanların öne çıkan kavramlarından "Teleh
 

IoX Digital - İnovasyon Bülteni

25 Eylül · Konu #21 · Tarayıcıda görüntüle
Türkiye'den ve Dünya'dan inovatif örnekleri bulabileceğiniz e-mail bülteni. Paylaşarak destek olun. http://www.ioxdigital.com

2 haftada bir yayınladığımız bültenimizin bu sayısında son zamanların öne çıkan kavramlarından “Telehealth” alanındaki trend ve yeniliklerden bahsedeceğiz.

Anadolu Efes 1 Day Prototype Workshop
Başlamadan önce biraz bizden haberler verelim istedik. Geçtiğimiz hafta İnovasyon Prototipleme Workshop’uyla Efes Fikir Kazanı’nda Efeslilerle 8 saatte 7 muazzam fikir prototipledik!
IOX - Anadolu Efes 1 Day Prototype Workshop - YouTube
Yeni fikirler geliştirmek ve fikirleri hayata geçirmek için: ioxdigital.com’u takip edin, bizimle iletişime geçin!
Şimdi asıl konumuza dönebiliriz. Keyifli okumalar!
Telehealth Nedir?
Gelişen teknolojilerin sağlık sektöründe de uygulanmaya başlamasıyla birlikte Telehealth'e ilgi gün geçtikçe artıyor.
Telehealth sağlıkla ilgili hizmet ve bilgilerin elektronik bilgi ve iletişim teknolojileri aracılığıyla dağıtılmasını içermektedir. Uzun mesafe hasta-uzman ilişkilerinde tedavi, önleme, hasta takibinin yanısıra; uzmanlar arasındaki toplantı ve eğitimler, çevrimiçi veri yönetimi gibi pek çok uygulamayı da kapsar.
Öne Çıkan Trendler
Veri Toplama ve Veri Analizi
Çeşitli sensör ve mobil uygulamalar sayesinde oldukça kolaylaşan veri toplama ve bu verilerin mevcut modern cihazlarla kullanılması sayesinde hastaların kendilerini izlemesi gitgide kolaylaşıyor. Tüm bunlar uzmanlara doğru tanı ve tedavi için ihtiyaç duydukları bilgiyi de sunuyor.
Mobilite ve Bulut Erişimi
Hastaneler ve sigorta şirketleri artık tıbbi kayıtları bulutta(cloud) saklıyor, böylece hastalar test sonuçlarına 7/24 çevrimiçi olarak erişebiliyorlar. Bu da, kağıt kullanımını azaltırken ve her iki tarafa da zaman kazandırıyor.
Gelişmiş Güvenlik
Telehealth hizmetlerine yardımcı olmak için hastalardan toplanan birçok veri, veri güvenliğini de beraberinde getiriyor. Veri güvenliğinin artırılmasına yardımcı olacak güncel tekniklerin yanında bu alanda yapılacak yeni çalışmaların da önümüzdeki yıllarda gelişmesi bekleniyor.
Daha İyi Mobil Uygulamalar
Önümüzdeki yıllarda, hem hasta hem de uzman hekimler için karşılıklı bilgi aktarımında çok daha fazla seçenek sunan, daha kişiselleştirilmiş mobil uygulamalar bekleyebiliriz. Telemedicine uygulama geliştirme aynı zamanda mobil sağlık(mobil health) olarak da bilinen mHealth'e yön verecektir. MDLIVE, Amwell, MyTeleMed ve Express Care Virtual gibi uygulamalar, hasta ve hekim arasındaki etkileşimleri kolaylaştıracaktır.

Geçtiğimiz haftalarda tanıtılan yeni Apple Watch 4'ün EKG özelliği en güncel örneklerinden. Biz de benzer servis ve uygulamaları sizler için listeledik.
SkinVision
SikinVision geliştirdiği uygulama sayesinde bireylerin evde düzenli cilt taraması yapmalarına ve verileri karşılaştırmalarına imkan sağlıyor. Uygulama üzerinden gerçekleştirilebilen uzman dermatolog kontrolleri ise kullanıcıların cilt kanserini erken aşamalarında tespit etmesine yardımcı oluyor.
Detect skin cancer with your phone using SkinVision - YouTube
MedWeb
Handheld Telemedicine Kit hastaların başlangıç muayeneleri için gerekli tıbbi cihazlar ile tablet bilgisayar içeriyor. Optik, LED ışık kaynakları, dijital ekranlar, wireless veri transferi gibi teknolojik gelişmelerden de faydalanan kit IOS ve Android uygulama ile de çalışıyor.
VSee
VSee hastaları doktorlarla dijital ortamda buluşturan ve webden tek tıkla video arama yapabilen çeşitli kit ve hizmetler sunuyor. Bunun yanısıra mobil kitleri sayesinde ulaşımı zor olan kırsal bölgelerde de doktorlara kolaylıkla uzaktan muayene imkanı sağlıyor.
EyePrevent
Diyabet, görme kaybının dünyada önde gelen sebeplerinden ve pek çok diyabet hastası retinopati riskiyle karşı karşıya. Optik görüntüleme firması iOptics tarafından geliştirilen EyePrevent sistemi EasyScan retina görüntüleme cihazı sayesinde diyabet hastalarının retina taramasını uzaktan yaparak diyabetik retinopati teşhisinde uygun ve kolay bir servis sunuyor.
ReelDx
ReelDx tıbbi videoları güvenli bir şekilde oluşturmak, saklamak, paylaşmak ve bunları eğitimsel öğrenme platformlarına entegre etmek için oluşturulmuş bir platform.
Maven
Kadınlar için tasarlanmış bir telemedicine uygulaması olan Maven rezervasyon, zamanlama ve randevu almak için yoğun zaman sürecini ortadan kaldırırken geçmiş kayıtlara kolay erişim ve tekrar rezervasyon gibi hizmetler sunuyor.
Pacify
Pacify arayüzü sayesinde ebeveynler günün her saatinde diledikleri konuda uzmanlara danışabiliyorlar.
Meet Pacify on Vimeo
Bonus: Deloitte Sağlık ve İlaç Sektörü 2020 Öngörüleri Raporu
Rapor 2020’ye doğru giderken ortaya çıkacak önemli eğilimlere ve aşılması gereken zorluklara değinirken 2020’nin dünyasına dair 10 öngörüyü ortaya koymaktadır.
Sağlık ve İlaç Sektörü 2020 Öngörüleri
Yalnızca sağlık değil; teknoloji, iş dünyası ve tasarım alanındaki en güncel trendleri takip etmek için websitemizdeki Trendler sayfasını ziyaret edebilir, bol bol iyi fikir üretmek içinse Blend The Trend‘e göz atabilirsiniz.
Bültene gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler! 2 hafta sonra yine bir başka yenilikçi içerikle karşınızda olacağız. Bültenimizi paylaşarak projelerimize ve heyecanımıza destek olabilirsiniz.
Bağlantıda kalın!

Bu konuyu sevdin mi?
Güncellemeleri artık almak istemiyorsanız abonelikten çıkabilirsiniz buradan.
Bu bülteni yönlendirirseniz ve beğenirseniz, abone olabilirsiniz: buradan.
Revue kullanılarak iletildi
Userspots | IoX - Eski Büyükdere Caddesi Sanayi Mahallesi Behçet Sokak Büyükdere İş Hanı