Profile bak

IoX Digital - Tasarım ve IoT Bülteni #3 - Futbolda IoT

Revue
 
Merhabalar, Her 2 haftada bir yayınladığımız bülten ile karşınızdayız. İlk 2 bültende Dijital Kumbara
 

IoX Digital - İnovasyon Bülteni

16 Ocak · Konu #3 · Tarayıcıda görüntüle
Türkiye'den ve Dünya'dan inovatif örnekleri bulabileceğiniz e-mail bülteni. Paylaşarak destek olun. http://www.ioxdigital.com

Merhabalar,
Her 2 haftada bir yayınladığımız bülten ile karşınızdayız. İlk 2 bültende Dijital Kumbaralar ve Müze Deneyimi gibi IoX Digital olarak üzerine çalıştığımız konulardan bahsetmiştik, bu hafta da benzer şekilde devam ediyoruz, konumuz Futbol! Bu sefer farklı bir durum daha var, IoX Digital teknolojik antrenman setlerine sahip bir futbol okulu kuracak.  Detaylar çok yakında yildizgencler.com‘da. Okulumuzun logosu, forması, renkleri hazır, 2018 sonunda aktifiz! 
Cihazlarınız ve siz; internete bağlı kalın!

Futbolda IoT
Futbolda IoT bazlı teknolojilerin; oyuncuların antrenman yapma şekillerini değiştirmek, antrenman ve maç performanslarını ölçmek ve maç içinde bazı kararlara destek olmak için kullanıldığını görüyoruz.
Bir hikaye ile başlayalım, Fenerbahçe basketbol takımının antrenörü Obradovic'den gelsin. Obradovic eski efsaneci oyuncusu Bodiroga'yı şöyle anlatıyor:
Dejan Bodiroga neden büyük bir oyuncuydu? Sadece takımı için uğraşan adam nasıl böylesine büyük yıldız oldu? Çalışarak, çalışarak ve çalışarak… Bodiroga'nın rutinini şöyle anlatayım:
-Avrupa maçı yaptık, kaybettik:
Dejan ertesi gün idmanda.
-Avrupa maçı yaptık, kazandık:
Dejan ertesi gün idmanda.
Avrupa maçı yaptık, 40 attı:
Dejan ertesi gün idmanda.
Futbolda IOT konusunda ön plana çıkan çalışmaların büyük kısmı Obradovic'in özellikle Türk oyunculardan yakındığı bir konuyu çözmeye çalışıyor: Eğlenceli, teknik özellikleri geliştiren bireysel antrenmanlar. Oyuncuların hem kendi gelişimlerini görmesi, bunu yaparken de tekdüze antrenmanların yerine oyun oynar gibi çalışıyor olmaları “yatan (çalışmayan) oyuncu” sayısını azaltabilir.
Footbonaut
Top atma makinesi ve ışıklı alanlar ile bireysel antrenman...
Footbonaut bu tip teknolojilerinin öncülerinden. İlk olarak Dortmund altyapısında kullanılan bu sistem basit bir mekanizmadan oluşuyor: Top atma makinesinden gelen topu kontrol eden futbolcu topu yanan ışıklı bölmeye atmaya çalışıyor. Oyun çeşitliliği az olan bu yapı için ciddi bir mimari yatırım da gerekiyor. Yapılan bireysel antrenmanlar sonucunda kişilerin gelişimini antrenör bir uygulama ile takip edilebiliyor.
Borussia Dortmund showcase The Footbonaut - YouTube
360S Simulator
Benfica altyapısında kullanılan 360S Simulator ise Footbonaut'un daha eğlenceli versiyonu olarak karşımıza çıkıyor. Tekdüze bir antrenman yapısı yerine led ekran üzerinde hareket eden hedefleri de vurabildiğiniz bu yapıda gelişiminizi anlık feedback olarak ekrandan alabiliyorsunuz.
360S Video - YouTube
Elite Skills Arena
Elite Skills Arena'da şut duvarı ürününün yanında pas yeteneğini de artırmaya çalışan ürünler sunuyor. Diğer uygulamardan farkı bir inşaat maliyeti gerektirmemesi. 
Elite Skills Arena
Yalp Sutu
“Yanan ışığı vur” uygulamalarının sonuncusu bir outdoor şirketinden geliyor. Yalp Interactive'in parklar için tasarladığı üründe bireysel ve takım halinde oynanabilecek oyunlar bulunuyor. Yalp'ın websitesinde yakın zamanda kaldırdığı haritasında ürünün İstanbul Pendik'de bir parkta bulunduğunu da belirtelim.
Yalp Sutu
Helix
Hoffenheim; takımın sponsoru SAP ile birlikte teknolojik yatırımlar yaparak antrenman takibi ve yeni antrenman çeşitleriyle farklılık yaratmaya çalışıyor. Helix ile dikkat ve konsantrasyon ölçen bir sistem geliştirilmiş. Sistemin faydasını şimdilik tam anlayamamış olabiliriz.
Hoffenheim's pioneering 'Helix' technology - YouTube
Bu SAP'nin Hoffenheim ile ilk denemesi değil. Antrenörlerin Google Glass'ı takarak antrenman sırasında oyuncular hakkında bilgi alması konusunda da bazı çözümler üretmişler.
Hoffenheim SAP Technology - YouTube
TOCA Ball Machine
Bir top atma makinesinin IoT versiyonu nasıl olabilir diye düşünmeyin, mobil uygulama ile antrenman setlerini kayıt edebildiğiniz ve kayıt ettiğiniz açılarda ve şekillerde top atan bir cihaz düşünün. TOCA tam olarak bu cihazı üretmiş.
TOCA in Motion - YouTube
RoboKeeper
Robokeeper'ı IoT ürün olarak adlandırmak zor olabilir ama eğlenceli bir futbol ürünü olduğunu söyleyebiliriz. Messi'nin bile gol atmakta zorlandığı bir robot kaleci, Boston Dynamics robotlarına taş çıkartır cinsten.
Lionel Messi vs RoboKeeper - YouTube
Runtastic
Adidas’ın ürettiği Runtastic sistemi sadece futbolcuların değil neredeyse sporla ilgilenen herkesin antrenman verilerini takip edebileceği bir yapı sunuyor. Giyilebilir teknoloji ürünlerinin yanında sistemdeki tartı vb. diğer ürünlerle birlikte sportif aktivitelerin her aşaması kayıt altına alınabilir.
Adidas - Runtastic
GPSSports
Futbol takip edenlerin antrenman fotoğraflarında sık sık görebileceği, üzerinde GPSSports yazan yelekler aslında oyuncuların antrenman verilerini kayıt edip antrenöre çalışan ve çalışmayan oyuncuları bildirebiliyor.
GPSSports Beşiktaş Antrenmanında...
Goal Line Technology
World Cup 1966 - Geoff Hurst's Controversial Goal in Color - YouTube
Son ürünümüz de maç içinden gelsin. 1966 Dünya Kupasında İngiltere'nin attığı, yukarıdaki videoda gördüğünüz gol yıllar boyunca tartışıldı. Gary Lineker'ın “Futbol, 22 kişinin 90 dakika boyunca mücadele ettiği ve sonunda Almanların kazandığı bir oyundur” cümlesini daha kur(a)madığı yıllardı ve İngiltere bu gol ile Batı Almanya karşısında finalde 3-2 öne geçip, maçı da 4-2 kazanarak Dünya Kupasının sahibi olmuştu.
Top çizgiyi tamamen geçti ve Gol!
Teknoloji artık buna benzer tartışmalara sensör yapılarıyla son verecek gibi duruyor. Gol çizgisi teknolojisi hayatımızdan “Çizgiyi geçti/geçmedi” tartışmalarını çıkarıyor. Topun içindeki sensörler veya stadyumdaki kamera sistemleriyle çalışan yapıda 3 saniye içinde hakemin saatine gol olup olmadığı bilgisi gidiyor.
Goal-line technology is here - YouTube
YıldızGençler - Teknolojik Futbol Akademisi
Bültenin başında da bahsettiğimiz gibi, IoX Digital olarak şirketlere B2B çözümler üretmenin yanı sıra kendi fikirlerimizi de hayata geçiriyoruz. “Akıllı Teknolojiler Deneyim Merkezi” gibi “YıldızGençler” de üzerine çalıştığımız bir proje olarak 2018 yılında karşınızda olacak.
YıldızGençler - Geleceğin Parlak!
Bültene gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler! 2 hafta sonra bir başka yenilikçi içerikle karşınızda olacağız. Bültenimizi paylaşarak projelerimize destek olun!
Bağlantıda kalın!
Bu konuyu sevdin mi?
Güncellemeleri artık almak istemiyorsanız abonelikten çıkabilirsiniz buradan.
Bu bülteni yönlendirirseniz ve beğenirseniz, abone olabilirsiniz: buradan.
Revue kullanılarak iletildi
Userspots | IoX - Eski Büyükdere Caddesi Sanayi Mahallesi Behçet Sokak Büyükdere İş Hanı