Profile bak

IoX Digital - Tasarım ve IoT Bülteni #4 - CES'de Dikkat Çekenler

Revue
 
Merhabalar, 2 haftada bir yayınladığımız Tasarım ve IoT Bültenimizin bu sayısında sizlere, dünyanın e
 

IoX Digital - İnovasyon Bülteni

30 Ocak · Konu #4 · Tarayıcıda görüntüle
Türkiye'den ve Dünya'dan inovatif örnekleri bulabileceğiniz e-mail bülteni. Paylaşarak destek olun. http://www.ioxdigital.com

Merhabalar, 2 haftada bir yayınladığımız Tasarım ve IoT Bültenimizin bu sayısında sizlere, dünyanın en büyük ve ilham verici tüketici elektroniği fuarı CES 2018'den dikkat çeken ürünleri, projeleri derledik. 
CES ile ilgili kısa bilgiler;
  • 1967'den bu yana yapılan fuar, bu yıl 51. kez düzenlendi. 
  • 150'den fazla ülkeden 3900'e yakın katılımcı yer aldı.
  • Toplamda 300 konferansta 1200 kadar konuşmacı yer aldı.
  • Bu yıl yaklaşık 185.000 ziyaretçiyi ağırladı.
  • Las Vegas Convention Center'da elektrikler kesildi ve yaklaşık 4 saat alana elektrik verilemedi. Müthiş bir ironi olarak tarihe geçti.
Genel anlamda ilgili yazarların fikirlerinin, “wow effect” olmadığı, firmaların derli toplu ve düzenli göründüğü, Çin'li markaların her geçen gün daha az Çin'li gibi göründüğü izlenimlerini yakalamak mümkün. Bunun yanı sıra baskın bir teknoloji ya da temanın öne çıkmadığı en göze çarpan çıkarımlardan bir tanesi. İşte bizim ilgimizi çekenler.

Bu bültene özel, paylaşabileceğiniz bir video hazırladık. Aşağıdaki bağlantıdan izleyebilir ve paylaşabilirsiniz.
IoX Bülten - CES 2018'de Dikkat Çekenler - YouTube
Sony Aibo 2018
Sony AIBO 2018
Sony AIBO 2018
Sony'nin yapay zeka ile ön plana çıkan, Evcil Hayvan olarak karakterize edilen akıllı robotu AIBO'nun yeni versiyonu tanıtıldı. İnsan-robot etkileşiminin duygusal bir zeminde gerçekleşebileceğinin ayak seslerini duyuyor gibiyiz. 4000 kadar parçadan oluşan bu akıllı ve sevimli robot, kamerası ile sahibini tanıyabiliyor, gövdesinin her bölümüne yerleştirilmiş sensörleri ile dokunmaları algılayabiliyor ve gerçekçi tepkiler verebiliyor.
LG Rollable Display
LG Rollable Display
LG Rollable Display
LG CES 2018'de yeni bir prototipini tanıttı. LG Rollable Display görüntülerin farklı oranlarına uyum sağlayan yapısıyla öne çıkıyor. 16:9 formatını da 4:3 formatını da kenarlarda boşluklar olmadan izleyebilmeye olanak tanıyor. Bunun yanı sıra günümüzde görüntüleyicilerin, aynı zamanda bilgilendirici bir ekran olma özelliğine de çare olmuş gibi görünüyor, bu arayış gelecekte bizleri farklı yerlere götürebilir. LG'nin bir sonraki CES için alt kasayla ilgili biraz daha çalışması gerekli sanki.
Mobil Oyuncular için: Merge 6DoF Blaster
Merge 6DoF Blaster
Merge 6DoF Blaster
Arttırılmış gerçeklik yalnızca görüntüleyiciler ile ilgili değil elbette. Fiziksel oyuncaklar, dijital ürünlerle iç içe girmeye devam ediyor. Telefonunuzla entegre çalışabilen, zıplama, dönme, kayma ve yaklaşıp uzaklaşma gibi hareketlerinizi oyunun içine dahil eden bu oyuncak, geliştiriciler için iyi bir altyapı da sunuyor. 
Byton Elektrikli SUV
Byton Concept Electric SUV - CES 2018 - YouTube
Byton konsept arabası ilgi çekici bir iç mekan ile sunulmuş. Otomobilin ön bölümünde yer alan 49inçlik geniş dashboard ekranı, bir kamera sayesinde sıradan jestler ile kullanılmaya olanak tanıyor. Sürücü sağlığını gözeten özelliklere sahip ekran ile video konferans gerçekleştirmek mümkün.
Hibrit Laptop: Razer'dan Project Linda
Project Linda | Razer @ CES 2018 - YouTube
Telefonlar bilgisayarların yerine geçmeye devam ediyor. Razer'ın Project Linda'sı telefonunuzu touch pad olarak kullanmayı öneren bir Hibrit Laptop konsepti ile CES'te boy gösterdi. Oyun severleri hedefleyen bu konsept ile, oyuncuların yanı sıra Samsung DeX Station ile ateşlenen ve bu tip mobil kullanım senaryolarına cevap verebiliyor. 
Yeni Nesil Otonom Ticari Araç: Toyota e-Palette
Toyota e-Pallette
Toyota e-Pallette
Toyota'nın sürücüsüz konsepti, e-Palette sürücüsüz bir araç olmasının yanı sıra farklı sektörlerde hizmet vermeye olanak tanıyan geniş alanı ve display camları ile göz alıcı bir ürün. Restoran, küçük bir dükkan ya da bir kargo aracı olarak dahi hizmet verebilen sürücüsüz araç lojistik ve mobiliteye yeni bir soluk getiriyor. Paylaşımlı kullanımlar için de farklı platformlarla çalışabilmeyi vaad eden yapısı, toplu taşımanın kurallarını değiştireceğe, paylaşımlı sürüşlerin geleceğine zemin olacağa benziyor. 
L'Oreal UV Sensor
L'Oreal UV Sensor
L'Oreal UV Sensor
Teknoloji şirketi olmayan büyük markalarda CES 2018'de pazarlama odaklı ürünleri ile akıllı teknolojilerin yalnızca teknoloji şirketlerinin tekelinde olmadığını ispatladı. L'Oreal'in gün boyunca UV ışınlarını ölçümleyen, 2mm inceliğindeki sensörleri, giyilebilir bir ürün olarak dikkat çekti. Tırnaklara, gözlüğün çerçevesine dahi takılabilen ultra küçük sensörler, app ile entegre şekilde çalışıyor ve gün boyu UV ışınlarına maruz kaldığınız anları kayıt altına alıyor. 
Kendinize Yakından Bakın: Neutrogena 360Skin
Neutrogena 360Skin
Neutrogena 360Skin
Bir başka pazarlama odaklı ürün, Neutrogena'nın 360Skin, 30 kat büyütebilen, güçlü LED ışıklara sahip, telefonunuza entegre olabilen bir lens ve app ile sunuluyor. Yeni jenerasyon cilt ölçümleyici bu yapı, cildinizin ihtiyacına göre Neutrogena ürünleri sunuyor.
Odaları Teknoloji ile Boyamak: Nanoleaf
Nanoleaf Aurora
Nanoleaf Aurora
Dekoratif bir ürün grubu olarak karşımıza çıkan Nanoleaf, Philips Hue'dan farklı olarak duvarları giydirebildiğimiz bir yapıya sahip. Farklı versiyonlara sahip bu ürün grubu, birbirleriyle kolay bir araya gelebilen RGB panellerden oluşturulmuş. Odaları teknolojiyle boyamak.
Giyilebilir Teknoloji Olarak İçlik: Xenoma e-Skin
e-skin Application Concepts - YouTube
Giyilebilir teknolojilerin duraksayan ivmesi yeni arayışlarla sürüyor. Xenoma e-Skin, uyku düzeninizden, vücudunuzun pozisyonlanmasına kadar bir çok konuda verilerinizi topluyor. Size doğru öneriler sunuyor. Bunun yanı sıra anlık tuttuğu verileri oyunlarda da kullanılabilir hale getiriyor. Kapsamlı bir geliştirici kiti ile sunulan ürün, hasta ve yaşlı kişiler için de kullanılabilir. Siyah versiyonu, bilim kurgu filmlerinden çıkmış gibi görünse de beyaz biraz daha giyilebilir duruyor.
Bir Servis Olarak Robotlar: LG CLOi
LG Service Robots CLOi
LG Service Robots CLOi
Servis robotları alanında, oteller ve süpermarketlerdeki kullanım senaryolarını hedefleyen yeni LG CLOi robotlar tanıtıldı. Daha öncesinde akıllı ev asistanı olarak karşımıza çıkan bu CLOi şimdi biraz daha az duygusal bir ilişkiyle yüzleştiğimiz bu tip senaryolar konusunda markasını tescilleyerek, yeni servis robotlarının sinyallerini verdi. Premium Süpermarket kullanımlarında üzerlerinde barkod okuyucularla aldığınız ürünleri sizin yerinize taşıyan, alanda sizi takip eden bu robotlar süpermarket yolculuğunda kullanıcılarına eşlik ediyor. 
Bültene gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler! 2 hafta sonra yine bir başka yenilikçi içerikle karşınızda olacağız. Bültenimizi paylaşarak projelerimize ve heyecanımıza destek olun. Bunun yanı sıra yukarıda paylaşmış olduğumuz özet videosunu paylaşabilirsiniz.
Bağlantıda kalın!
Bu konuyu sevdin mi?
Güncellemeleri artık almak istemiyorsanız abonelikten çıkabilirsiniz buradan.
Bu bülteni yönlendirirseniz ve beğenirseniz, abone olabilirsiniz: buradan.
Revue kullanılarak iletildi
Userspots | IoX - Eski Büyükdere Caddesi Sanayi Mahallesi Behçet Sokak Büyükdere İş Hanı