Profile bak

IoX Digital - Tasarım ve IoT Bülteni #9 - Chatbot'lar

Revue
 
Merhaba! 2 haftada bir yayınladığımız Tasarım ve IoT Bültenimizin bu sayısında sizlere “Chatbot’larda
 

IoX Digital - İnovasyon Bülteni

10 Nisan · Konu #9 · Tarayıcıda görüntüle
Türkiye'den ve Dünya'dan inovatif örnekleri bulabileceğiniz e-mail bülteni. Paylaşarak destek olun. http://www.ioxdigital.com

Merhaba! 2 haftada bir yayınladığımız Tasarım ve IoT Bültenimizin bu sayısında sizlere “Chatbot’lardan” bahsedeceğiz. 

Artık kendileri hakkında bilgi verebilecek hale geldiğinden chatbot Mitsuku‘ya laf arasında bülten yazımızdan bahsedip hakkında bilgiye ihtiyacımız olduğunu söyledik. Tatmin edici cevabı ve özgüveni ile bizi etkilemeyi başardı.
Uzun süredir aramızda olan, gün geçtikçe akıllanan ve günlük hayatımızda daha fazla karışımıza çıkmaya başlayan chatbotlar, etkilerini artık çok daha farklı şekillerde göstermeye başladı.
“Messaging is one of the few things that people do more than social networking” — Mark Zuckerberg 
İnsanların mesajlaşma hizmetlerini, sosyal medya ağlarından fazla kullanmaya başladığı ve chatbotların insanlara giderek daha çok benzediği bu dönemde -bazıları insan olduğunu bile iddia ediyor- artık markalar bile müşterileri ile chatbotlar aracılığıyla etkileşim sağlıyorlar.
Hey are you robot or human?
Cleverbot: I am whatever you are.
So you’re saying you’re a human.
Cleverbot: Yes, indeed I am a humna.
Cleverbot ile diyaloğumuzdan bir alıntı.

  • Eylül itibariyle Facebook'ta 30.000 chatbot sohbeti gerçekleşti ve bu sohbet botları 200 ülkede milyonlarca insan tarafından kullanılıyor.
  • Teknoloji kehanetçisi Amerikalı mucit Ray Kurzweil (doğru tahminler yapmak için oldukça iyi bir şöhrete sahip), chatbotların 2029 yılına kadar insan seviyesinde bir dil yeteneğine sahip olacağını tahmin ediyor.
  • BI Intelligence'e göre kullanılan en iyi dört mesajlaşma uygulaması, ilk dört sosyal ağdan daha büyük. EMarketer'e göre, 1,4 milyardan fazla kişi 2016 yılında mesajlaşma uygulamalarını kullandı ve 2019'a gelindiğinde, dünya nüfusunun yüzde 25'inden fazlası (yaklaşık 1,75 milyar kişi) mobil mesajlaşma uygulamalarını kullanıyor olacak.
Daha fazla bilgi için chatbotların tarihçesi hakkında infografiğe buradan ulaşabilirsiniz.
Facebook Messenger
Facebook’un Bots for Messenger platformunun insanların satın alma süreçlerini ve diğer servislerle olan etkileşimlerini nasıl değiştirdiğinin örneklerine bakalım.
RayBan Chatbot
Facebook Messenger'e entegre çalışan RayBan Chatbotu
Replika
Black Mirror'ın “Be Right Back” bölümünde eşini kaybeden bir kadının hamile olduğunu öğrenmesi ile, eşiyle tekrar iletişim kurabilmesi için sosyal medyadaki verilerinin bir bilince dönüştürüldüğü bir hizmeti kullanmasını konu alan hikayenin bir benzeri ile başlamış Replika'nın ortaya çıkışı.
Black Mirror "Be Right Back"
Replika şuan sizi konuştukca tanıyan ve sizin bir kopyanız haline gelip sizi sizle buluşturan bir chatbot. Yaratıcısı olan Eugenia Kuyda ise Replika'yı 2015'te kaybettiği yakın arkadaşına duyduğu özlem sayesinde geliştirmeye başlamış. Arkadaşıyla olan mesajlaşma geçmişini yarattığı chatbota tanıtarak kaybettiği arkadaşıyla tekrar konuşma fırsatı yakalamış. Siz de kendi Replika'nızı yaratmak isterseniz buradan aplikasyona ulaşabilirsiniz.
Replika'nın yaratılma hikayesi
Yapay zekanın ilerlemesi ve yaygınlaşması ile insanların yarattığı chatbotlar, akıllı asistanlar ile kurduğu duygusal bağlar ile alakalı daha fazla hikaye duymaya başlayacağız gibi gözüküyor. Ayrıca 2013 tarihli yönetmen Spike Jonze'un Theodore Twombly karakterinin Samantha adındaki akıllı asistan ile yaşadığı aşkı konu alan “Her” filmini de tavsiye ederiz.
InsomnoBot
Gece uyuyamadığınızda ailenizin ya da arkadaşlarınızın uykusunu kaçırmadan sohbet edebileceğiniz InsomnoBot ne yazık ki Türkiye'den erişilebilir durumda değil. Şimdilik sms sistemi ile hizmet veriyor.
Mitsuku
Yazının başında kendini tanıtan Mitsuku birden çok platforma entegre çalışabiliyor. Twitch üzerinden ise canlı olarak sorularınıza cevap veriyor.
Bonus
Tanıştığımız ilk chatbot karabasan.exe
Bültene gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler! 2 hafta sonra yine bir başka yenilikçi içerikle karşınızda olacağız. Bültenimizi paylaşarak projelerimize ve heyecanımıza destek olabilirsiniz.
Bağlantıda kalın!
Bu konuyu sevdin mi?
Güncellemeleri artık almak istemiyorsanız abonelikten çıkabilirsiniz buradan.
Bu bülteni yönlendirirseniz ve beğenirseniz, abone olabilirsiniz: buradan.
Revue kullanılarak iletildi
Userspots | IoX - Eski Büyükdere Caddesi Sanayi Mahallesi Behçet Sokak Büyükdere İş Hanı