Profile bak

IoX Digital - Tasarım ve IoT Bülteni #16 - Innovation Camp Trendleri

Revue
 
Merhabalar! Dün başladığımız inovasyon kampında enerjimiz gitgide artıyor ve fikirler geliştirmeye de
 

IoX Digital - İnovasyon Bülteni

17 Temmuz · Konu #16 · Tarayıcıda görüntüle
Türkiye'den ve Dünya'dan inovatif örnekleri bulabileceğiniz e-mail bülteni. Paylaşarak destek olun. http://www.ioxdigital.com

Merhabalar!
Dün başladığımız inovasyon kampında enerjimiz gitgide artıyor ve fikirler geliştirmeye devam ediyoruz. Bu kampın ilk iki gününde hem ekipleri birbirine kaynaştırmak hemde güncel trendlerle ilgili bilgilendirmek için bir yöntem oluşturduk! Bugün bu iki günde oluşan trendler bültenimizin konusunu oluşturuyor.

Kamp 10 Ağustos'a kadar sürüyor.
Trend Combinations of Technology, Business and Design
Yapıyı kurgulamadan önce, trend sunumlarının yalnızca bir konu etrafında şekillenmesinin multi-disipliner düşünmeye yeterince yardımcı olmadığını farkederek trend sunumlarını bu üç konuyu birlikte ve birbirleriyle ilişkili olarak sunmayı tercih ettik.
İnovasyon Kampı Trend Akışları
Toplamda 4 farklı sunumda, teknoloji, iş dünyası ve tasarıma dair 12 farklı trend ve bu trendlerle ilişkili 100'den fazla ürün/servis ve iş modelini kamp katılımcılarımızla paylaştık. İşte bunlardan bazılarını burada bülten okuyucularımız için de derledik.
Technology Trends
Invisible Technology
Technology will not be a status symbol anymore.
Sosyolojik olarak teknolojinin artık bir statü sembolü gibi algılanmaması üzerine, teknolojik ürünlerin daha görünmez olduğunu ifade eden bu trend üzerine oldukça iyi çalışmalar mevcut. Yapay zeka, derin öğrenme ve makine öğrenmesinin oldukça popüler birer kavram olduğu bu günlerde bu teknolojilerin hayat verdiği servislerin karşımızda fiziksel bir ürün olarak bulunmaktan kaçındığı günler yaşıyoruz. Ürünleri kontrol etmek için tuşlar kullanmayı bıraktık, artık dijital arayüzleri de terkedip onlarla direkt olarak konuşabildiğimiz iletişim kurabildiğimiz bir dünyaya adım atıyoruz. 
IKEA Concept Kitchen 2025 - YouTube
Ikea için Lund University öğrencileri tarafından gerçekleştirilen bu konsept mutfak tablasında göremediğimiz bir çok teknolojinin nasıl çok yumuşak bir biçimde hayatımıza dahil olacağına dair sinyaller veriyor.
The Drone Age
Bu başlık altında “Drone'lar artık hayatımızın bir parçası buna alışın.” mottosuyla drone'ların kullanım alanlarına dair güzel örnekler üzerinden konuştuk. Time dergisinin konuyla ilgili dolu içeriğinin ve kapağının dikkat çektiği, Intel'in konuyla ilgili çalışmalarının yön verdiği bu örnekler geleceğe dair nerelerde kullanılabileceğine dair küçük bir workshop gerçekleştirdik. 
Experience the Moment at the Olympic Winter Games | Intel - YouTube
Çin'de havai fişeklerin ve patlayıcılı şov ürünlerinin kullanımının yasaklanmasının ardından drone'ların bu rolü üstlenmesi kaçınılmaz olmaya başladı bile. Olympic oyunlarının açılış seromonisinde yine Intel tarafından gerçekleştirilen bu Işık şovunda 1218 drone kullanıldı.
Image Recognition
Duygularımızın bilgisayarlar karşısında şeffaf olmaya başladığı bir döneme geldik diyebiliriz. Google'ın sunduğu kitler sayesinde hem görüntü hem ses işleme konusunda gelişmeler oldukça hızlanmış durumda. Trend konularımızdan bir tanesi de görsel işlemeyle ilgili yapılmış ve potansiyel geleceğine dair örneklerdi.
AIY Projects: DIY AI for Makers - The Vision Kit - YouTube
Google, Vision Kit ile bizim gibi heyecanlı teknoloji takipçilerinin ve Maker'ların yüzünü güldürdü. Farklı amaçlar için kullanılabilecek bir “Do It Yourself” bu yapay zeka kiti yapılabilecekler sadece hayal gücümüz ile sınırlı.
Internet of Things
IoX'in çıkış noktası olan nesnelerin interneti bir diğer teknoloji trendimizdi. Bağlı olan cihaz sayısının her geçen gün katlanarak arttığı, internete bağlı olmayan cihazlara garipseyen gözlerle bakmaya başladığımız zamanlara geldik diyebiliriz. Bu teknolojiyle ilgili yine gündemde yer alan ürünleri paylaşarak, gelecek projeksiyonları üzerine tartıştık.
3D Printing Wireless Connected Objects - YouTube
Bu aşamada daha önceki bültenlerimizde de paylaşmış olduğumuz bir çalışma üzerinden bir örnek konuşuldu. Nesnelerin internete data gönderebilmesi için bir bataryaya ya da herhangi bir devreye ihtiyaç duymaması oldukça ilgi çekici!
Business Trends
Experiential Retails
Bu başlık altında git gide daha da popüler hale gelen deneyim odaklı satış noktalarından bahsettik. Mağazalar artık sadece bir satış kanalından daha fazlası. Ürünleri ve servisleri deneyimlerken bize hissettirdikleri, kullanırken ihtiyaç duyduğumuz deneyimi bize sunup sunmadığını görmemiz için markalar artık kendi deneyim merkezlerini kurmaktalar. Gitgide yaygınlaşan bu deneyim merkezlerini bir başlık altında toplayarak katılımcılarımızla paylaştık.
Today at Apple — Apple - YouTube
Herkesçe bilinen bir örnek olan Apple Store'un mağazalarında ki deneyim odaklı düşünceyi irdeledik. Çalışanların tavırlarındaki ince noktalara, Today At Apple hikayesiyle ürünlerle yapabileceklerinizi deneyimlemenize olanak tanıyan workshoplara, farklı yaş kitlelerine hitap eden onlarca etkinliğe. Artık bir satış kanalından daha fazlası olduğunu gösteren Apple Store, teknolojisinin yüzünüze vurulmadığı ancak çıkarken yaşadığınız deneyimi her zaman iyi hatırlayacağınız bir alan.
Easy Payment
Nakit paraları terk edişimizin ardından, birine ödeme yapmak için yanımızda kart taşımamıza da gerek duymadığımız bir dönemdeyiz. Kolay Ödeme Yöntemleri hayatımıza yerleşti bile. Uluslararası alanda WeChat'in Alipay'den sonra başlattığı, uygulama üzerinden QR kodla ödeme zaten yaygınlaşmış durumda.
Amazon Go
Rental Economy
Amazon Go'nun hayata geçirdiği bu fiziksel mağaza, ödemenin bir süreç olarak var olmadığı bir deneyimi sunuyor. Öylece markete gidip ürünlerinizi alıp çıktığınız bu deneyim ödemenin en kolay hallerinden birini sunuyor. 
Owning Something is not C
Rental Economy
Satın almak artık cool değil! Satın almak yerine hayatımıza farklı bir paylaşım ekonomisi dahil oluyor. Kısıtlı imkanlarımızı yalnızca alıp kısa bir süre kullandığımız cihazlara harcamak yerine. Yalnızca ihtiyacımız olduğu zamanlarda temin edebildiğimiz, daha sonrasında bir başkasına devrettiğimiz bir paylaşım ekonomisinden bahsediyoruz. Almak yerine kiralamak yalnızca bizler için değil dünyanın azalan kaynaklarını korumak için de önem taşıyor. Herkes için verimlilik vaad ediyor.
What Will You Do With Your Closet When You Rent The Runway? - YouTube
Bu konudaki en çarpıcı örneklerden biri ise Rent the Runway. Özel günler için çok kısa zamanlar için aldığınız kıyafetleri uzun bir süre saklıyorsunuz. Bazen yalnızca bir bazense birkaç davette giydiğiniz giysilerinizi 4-8 günlüğüne çok daha düşük miktarlara kiralayabildiğinizi hayal edin. Paylaşım ekonomisinin artışıyla hem çeşitlilik hemde ekonomik çözümler hayatımıza dahil oluyor. 
Remote Work
2020 yılına kadar dünyada oldukça büyük bir kitlenin haftada en az 1 kez dışardan çalışacağı öngörülüyor. Ortak çalışma alanlarının etkinliği ve imkanları gitgide artıyor. Cihazların birbirine bağlanmasıyla bireylerin mekanlara ve fiziksel ürünlere bağlılıkları gitgide azalıyor. Bu durum verimlilik artışlarına sebep olsa da hala çözülemeyen üzerine çalışılması gereken bir çok konu var. IBM bu konuya dair ilk çalışmalarını 1980'li yıllarda yapmış olmasına rağmen geçtiğimiz yıl çalışanlarına yeniden IBM ofislerine dönmeleri gerektiği ile ilgili bir çağrıda bulundu. Bu konuyu irdeleyen, uzaktan çalışmayla ilgili bazı gerçekleri gözler önüne seren HubSpot'un videosunu bulabilirsiniz. 
Stop Managing Your Remote Workers As If They Work Onsite - YouTube
IBM kaygılarını paylaşmış olsa da artan istatistikler ve jenerasyonumuzun çalışma ortamlarına bakış açısı bu akımın uzun yıllar devam edeceği yönünde eğilim gösteriyor.
Design Trends
Storytelling with Design
Bu konuyla ilgili yüzlerce yazılmış makale var. İnsanlar barınma, beslenme ve diğer birincil ihtiyaçlarından sonra gelen ilk şey bir hikaye. Markalar ürünlerini, servislerini ve mağazalarını konumlandırırken kullandıkları storytelling'e tasarımcı gibi yaklaşmanın nasıl olacağı ile ilgili eğilime ışık tutmaya çalıştık. Yapılan bir deneyde bir yardım kampanyası düzenlemek üzere yazılan iki mektuptan biri yalnızca yardım düzenlenecek ülkenin istatistiklerine ve ülkenin durumuna dair bilgiler içerirken, diğeri; aynı bilgileri bir hikayenin içerisinde kurgulayarak yazılıyor. Hikayenin kurgulandığı mektup %118 oranında daha fazla bağış topluyor. Tasarımcı düşüncenin hikaye anlatıcılığına yardımcı olması bu trendin konusuydu.
Storytelling through playful interactions on Vimeo
İçerisinde harika aksiyonlar barındıran bu güzel hikaye anlatıcılığını paylaştık. İş trendlerimizden biri olan geleceğin satış deneyiminin nasıl olacağına dair bir hikayenin interaktif şekilde sunulduğu bu enstelasyon ziyaretçilerine keyifli anlar sunuyor.
Conversational UI
Conversational UI
Teknolojinin görünmez hale gelmesinin bir başka doğal etkisi de diyaloğa dayalı arayüzlerin artışı. Herkesin telefonuna öncelikli olarak “Siri” ile dahil olan ancak bir çok servisin tercih etmeye başladığı diyaloğa dayalı arayüzler bir başka tasarım trendi olarak karşımıza çıkıyor.
Alexa Loses Her Voice – Amazon Super Bowl LII Commercial - YouTube
Alexa'nın bu yıl dünyanın en pahalı reklam kuşağı olan Superbowl'da gösterime giren bu reklam filmi oldukça eğlenceli. Biraz da hayatımıza bu VUI (Voice UI) kavramının ne kadar gerçek bir deneyime dönüşeceğine dair bir bilgi veriyor. Bu diyalogların tasarlanması için dünyanın çeşitli şirketlerinde diyalog tasarımcıları işe alınmaya çoktan başlandı bile. 
Persuasive Design
Bir diğer tasarım trendimiz ise insanların satın alma süreçlerinde ki dikkatsizlik ve mantıksızlıklarından faydalanıyor. :) Evet belki kabul etmesi güç ancak “ikna edici tasarım” kavramına bir şekilde maruz kalıyoruz. Hatta bu uzun yıllar sürecek bir trend olarak karşımıza çıkıyor. Aslında bu prensip insanlara manipulatif davranmaya değil onların karar alma süreçlerine yardımcı olmayı amaçlıyor.
Booking - Persuasive Design
Booking bu konudaki en iyi örneklerden bir tanesi elbette. Siz herhangi bir otelin rezerve sürecine dahil olduğunuz anlarda sizlere daha fazla opsiyon göstermeyi bir kenara bırakıyor. Bir an önce kaçırmadan süreci tamamlamanız gerektiğine dair size mesajlar gönderiyor. İnsanların otelle ilgili düşüncelerini sizin ilk bakacaklarınızdan en son ilgileneceklerinize doğru sıralıyor. İyi bir “ikna edici tasarım” örneği olarak karşımıza çıkıyor.
Design for Well-Being
İnovasyon kampımızın son tasarım trendi ise insanların hislerine ve duyularına hitap etmeyi amaç edinmeyi konu alıyor. Tasarım literatüründe dikkate alındığında, felsefe ve sosyal alanda teknoloji ve tasarım ile nadiren bağlantılı olmasına rağmen, iyi olma durumunu tasarlamaya yönelik yaklaşımlar daha da sıklaşmakta. 
Keymoment unplugged | by Matthias Laschke on Vimeo
Persuasive Design'da konu edindiğimiz kişilerin karar verme anındaki boşlukların ikna edici şekilde doldurulmasının yanısıra burada ise onların kendi iyiliklerini düşünmeleri için sorun yaratan bazı nesneleri konu aldık. Design for Wellbeing aslında kişilerin anlarını daha değerli ve iyi olma durumlarını arttırıcı tasarımları konu alsa da yukarıda yer alan örnek gülümseten bir deneyim sunuyor. Benzer güzel örnekleri bulabileceğiniz web sitesi aşağıda yer almakta. 
matthias laschke
Bizler 10 Ağustos'a kadar İnovasyon kampında fikirler geliştiriyor, yeniliklerden konuşuyor ve bir sonraki bültende yine dopdolu içerikler için sabırsızlanıyor olacağız.
Bağlı kalın.
Bu konuyu sevdin mi?
Güncellemeleri artık almak istemiyorsanız abonelikten çıkabilirsiniz buradan.
Bu bülteni yönlendirirseniz ve beğenirseniz, abone olabilirsiniz: buradan.
Revue kullanılarak iletildi
Userspots | IoX - Eski Büyükdere Caddesi Sanayi Mahallesi Behçet Sokak Büyükdere İş Hanı