Profile bak

IoX - İnovasyon Bülteni #33 - İnovasyon Trendleri Raporu

Revue
 
Merhabalar! İki haftada bir, ilgilendiğimiz, yer almak istediğimiz ve iyi bulduğumuz örnekleri ve yön
 

IoX Digital - İnovasyon Bülteni

13 Mart · Konu #33 · Tarayıcıda görüntüle
Türkiye'den ve Dünya'dan inovatif örnekleri bulabileceğiniz e-mail bülteni. Paylaşarak destek olun. http://www.ioxdigital.com

Merhabalar! İki haftada bir, ilgilendiğimiz, yer almak istediğimiz ve iyi bulduğumuz örnekleri ve yöntemleri paylaştığımız inovasyon bülteninin bu sayısında PepsiCo, NBA, Volkswagen, Coca-Cola, Barclays, Deutsche Bank, Uber ve Starbucks gibi şirketlerde çalışan 100 kurumsal inovasyon uzmanı ile yapılan görüşme ve anket sonucunda ortaya çıkmış İnovasyon Trendleri Raporundaki özellikle kullanılan İnovasyon framework'leri olmak üzere ön plana çıkan noktaları sizinle paylaşmak istiyoruz.

Önce Rapor
Öncelikle Bret Waters'ın hazırladığı “Global Innovation Trends” raporuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:
Global Innovation Trends – Bret Waters
İnovasyon Framework'leri
İnovasyon Makro Trend
“Hangi inovasyon framework'lerini organizasyonunda kullanıyorsun?” sorusunda önemli bir bölüm Tasarım Odaklı yaklaşımları işaretlemiş. Design Thinking, Human Centered Design ve Design Sprints gibi merkeze hedef kitleyi alan, fikir geliştirme, prototipleme ve test aşamalarını içeren yapıların popüler olduğunu görüyoruz.
Design Thinking süreci için bir rehber hazırladık:
Design Thinking Rehberi - Nedir? Nasıl Yapılır? | IoX Digital
Stage Gate ve Double Diamond gibi tasarım odaklı düşünme başlığı altına da toplanabilecek yapıların da olduğu “Design Thinking Metodları"nı da bir sayfada birleştirdik:
Design Thinking Metodları | IoX Digital
IDEO Human Centered Design
IDEO'nun İnsan Odaklı Tasarım kitini indirip okumak bu popüler yöntemi anlamak ve kullanmaya başlamak için güzel bir başlangıç olabilir.
Design Kit: The Human-Centered Design Toolkit | ideo.com
MVP - Lean Startup
Kaykay ve MVP bizim için artık ayrılmaz bir ikili :)
Kaykay ve MVP bizim için artık ayrılmaz bir ikili :)
Minumum Viable Product olarak bilinen MVP, yapacağımız ana ürünün hızlıca hedef kitlesinden feedback alabilmek ve ürüne pazarda bir ihtiyaç olup olmadığını anlamak için minimum efor ve fonksiyon setiyle ürünün hayata geçirildiği halidir. Ürünün odaklandığı alanda hedef kitlesine değer sunabilen en ufak yapıdır. Bu yapıyı inovasyon ekipleri de ürün geliştirme süreçlerinde kullanmaya başladılar.
MVP - Minimum Viable Product Nedir? Nasıl Yapılır? | IoX Digital
Business Model Canvas
Business Model Canvas’ı kullanarak iş planınızı tek bir sayfada bir şablona yerleştirebilir, iş fikrinizi genel yapısı itibariyle modelleyip, görsel hale getirerek karşı tarafa anlatabilirsiniz.
İş modelinizi belirlerken;
Değer Teklifi: Müşterinize nasıl bir değer sunuyorsunuz? Müşterinizin hangi ihtiyacını karşılıyorsunuz? Müşterilerinizin hangi problemini çözüyorsunuz?
Müşteri Segmenti: Hangi müşterilere kendi ürün/hizmetinizi sunmak istiyorsunuz? 
Kanallar: Müşterilerinize hangi kanallar aracılığı ile ulaşacaksınız? Müş
teriler sizin onlara nasıl ulaşmanızı ister? 
Müşteri İlişkileri: Müşterileriniz sizinle nasıl iletişime geçiyor? Onlarla ilişkiniz nasıl olacak? 
Gelir Kalemleri: Müşterileriniz size hangi ürün/hizmetler için para ödüyor?Bunlar tekrarlayan satışlar mı yoksa tek seferlik satışlar mı? 
Kilit Kaynaklar: Bu işi yaparken hangi kaynaklara ihtiyacınız olacak? Sizin için en önemli kaynaklar nelerdir? 
Kilit Aktiviteler: İşinizi yapabilmeniz ve yürütebilmeniz için yapmanız gereken en önemli şeyler nelerdir? Bu işlerden hangileri en kritikleri? 
Kilit İş Ortaklıkları: İşinizi başlatmak / yürütmek için hangi ortak yada tedarikçilere ihtiyacınız var? Hangi tedarikçiler sizin için kritik öneme sahip?
Maliyet Yapısı: İş modelinizi gerçekleştirmek için hangi gider kalemleriniz oluşuyor? Hangi giderler sizin için kritik? 
Open Innovation
Açık Ötesi İnovasyon
Açık Ötesi İnovasyon
Bu yılın kurumsal inovasyon trendleri yazısında Ferhat Demir'in de bahsettiği “Açık Ötesi İnovasyon” başlığını tekrar hatırlamakta fayda var:
Eğer tedarikçilerinize veya müşterilerinize anket yapmayı açık inovasyon olarak tanımlıyorsanız markanızdan nefret eden ya da sizin var olduğunuz pazarın farkında dahi olmayan insanları anlamaya çalışmayı hatta onları inovasyon süreçlerinize dahil etmeyi nasıl tanımlarsınız? Öğrenci arkadaşlarımızı toplayıp sembolik çekler dağıtmadan fazlasını konuştuğumuz muhakkak. Mevcut değil gelecek rakiplerinizle, müşteri değil müşteriniz olmayanlarla, örtüşen değil çarpışan startuplarla ve pek çok farklı oyuncu ile konuşmanın/tanışmanın ötesinde baskı kurmadan çalışmaya, paylaşmaya ve başarı ya da başarısızlığı beraberce üstlenmeye hazır mıyız? Geleneksel şirketler kuşkusuz henüz kurum içinde dahi inovasyon kanallarını açık ve şeffaf hale getirememişken kurum dışında neler yaşandığını, iş modellerinin nasıl değiştiğini görmeleri çok zor. Açık inovasyon çok daha radikal ve yeni formlarla hayatımızda olacak.
Doblin Ten Types
Doblin's 10 Types of Innovation®
Doblin şirketinin kurucusu Larry Keeley'in oluşturduğu bu yapının bir kitabı da mevcut. Bu model bize ürünü geliştirmenin yanında odaklanmamız gereken noktaları da bir liste halinde belirtiyor:

  1. Kar modeli: Nasıl para kazanıyorsunuz?
  2. Network: Değer oluşturmak için başkalarıyla nasıl bağlantılar kuruyorsunuz?
  3. Yapı: Yeteneklerinizin ve kaynaklarınızın aynı noktalarda mı?
  4. Süreç: İşinizi yapmanın daha iyi yolları var mı?
  5. Ürün performansı: Ayırd edici özellik ve fonksiyonlarınız neler?
  6. Ürün sistemi: Tamamlayıcı ürün ve sistemler neler?
  7. Servis: Ürününüzün etrafında bulunan destek ve yan ürünler neler?
  8. Kanal: Ürün veya hizmetiniz kullanıcılar ile nasıl buluşuyor?
  9. Marka: Ürün veya hizmetlerinizin duruşu nasıl?
  10. Müşteri etkileşimi: Ortaya çıkardığınız farklı müşteri etkileşimleri neler?
Makro Trendler
Yine kurumsal inovasyon ekiplerinin bu yıl odaklandığı makro trendler bizim için bir ilham noktası olabilir.
Jenerasyonlar
Raporda jenerasyonlarla ilgili iki maddeden ilki “Rise of The Millenials” ile Amerika'da tarihte ilk defa Millenials (Generation Y) grubunun Baby Boomers grubunu sayıca geçeceğini, bunun da temel kararları etkileyebilecek bir dönüşüm olduğunu görüyoruz.
“Generation Z on the horizon” maddesiyle de 1997-2015 arası doğan grubun da popülasyonun %25'i olduğunu ve yakın zamanda önemli bir satın alma gücüne erişeceklerini görüyoruz.
Product as a Service
Her şeyin servis olduğu yeni bir dönemde ürün satın almak yerini farklı modellerle o ürüne sahip/abone olmaya bırakıyor.
Paylaşım ve Kira Ekonomisi: Zorlu Koşullar İçin Akıllı Yöntemler
Wellness
Bir önceki bültenimizin konusu olan “İyi Yaşama Hali” bu trend ile de karşımızda. İyi yaşama konusunda farkındalığımız arttıkça, bu konu daha önemli bir motivasyonumuza dönüşecek.
IoX Digital - İnovasyon Bülteni #32 - İyi Yaşama Hali | Revue
Consumers Expectations of Now
Bu makro trendde de yeni dönem müşterisinin çok hızlı erişebildiği servislerle beraber “hemen ulaşma” beklentisinin çok yükseldiğini görüyoruz.
Kullanılan Teknolojiler
Kullanılan teknolojilerde büyük bir sürpriz görmüyoruz. Blockchain popülaritesine rağmen %53'lük bir oranda yeni ürün ve servis geliştirmek için odaklanılan teknolojilerden biri olarak karşımızda.
Yapay Zeka, Büyük Veri ve Predictive Analytics gibi veri, öğrenme ve modelleme odaklı yapıların çok popüler olduğunu görüyoruz.
Bu yıl IoX olarak ilgilendiğimiz Diyalog Tasarımıyla alakalı Chatbots ve Voice konuları da bir diğer ilgi alanımız IOT ile birlikte listede.
Son Olarak - TrendBlenders
Kapatmadan bizden bir haber verelim. IoX, Userspots ve Marketing Turkiye bir araya gelerek “Trendblenders” adını verdiğimiz bir yapı oluşturduk. Trend içeriklerini 1 günlük hem trend paylaşımı hem de ürün geliştirme workshop'larının olduğu etkinliğe dönüştürüyoruz. Daha detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.
Trendleri Aksiyona Dönüştür
Bu konuyu sevdin mi?
Güncellemeleri artık almak istemiyorsanız abonelikten çıkabilirsiniz buradan.
Bu bülteni yönlendirirseniz ve beğenirseniz, abone olabilirsiniz: buradan.
Revue kullanılarak iletildi
Userspots | IoX - Eski Büyükdere Caddesi Sanayi Mahallesi Behçet Sokak Büyükdere İş Hanı